14.06.2021, Pazartesi
18 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Üç yeni mezarlık için karar alındı

Üç yeni mezarlık için karar alındı

Haber Merkezi - 3 Haziran 2021 Perşembe - 14:44 Üç yeni mezarlık için karar alındı

Denizli’de ikisi Pamukkale’de, biri Kale’de olmak üzere üç yeni mezarlık yapılacağı bildirildi.

A- A+

Pamukkale ve Kale ilçelerinde hazırlanacak yeni mezarlıklar ile ilgili Denizli İl Hıfzıssıhha Meclisine raporlar sunuldu.

KOMİSYON OLUŞTURULDU

Pamukkale Kaymakamlığının 6 Nisan 2021 tarih ve E-52748392-000-813 sayılı yazısıyla Cankurtaran ve Tekke mahallelerindeki yeni mezarlık alanıyla ilgili valilik oluruyla “Mezarlık Yer Seçimi Komisyonu” oluşturuldu.

CANKURTARAN MEZARLIĞI

Komisyon tarafından yapılan incelemesinin ardından 13 bin 804 m²’lik Cankurtaran Mezarlığı ile ilgili hazırlanan raporda, “Mezarlık alanının çevresinde; kuzey yönünde orman, güney yönünde orman, doğu yönünde yol, batı yönünde orman bulunmaktadır. Yapılacak olan mezarlık alanının 250 metre çevresinde herhangi bir doğal kaynak ve içme- kullanma suyu bulunmamaktadır. Yapılacak olan mezarlık alanının ulaşımı uygundur. Mezarlık alanının yer altı su seviyesi derindedir. Mezarlık alanı jeolojik birim olarak defin işlemine uygundur. Taşınmaz mera vasıflı olduğundan 4342 sayılı Mera Kanunu çerçevesinde gerekli izinlerin alınması gerekmektedir” denildi.

TEKKE MAHALLESİ MEZARLIĞI

Tekke Mahallesi’ne yapılacak yeni mezarlık için de “Mezarlık alanının 250 metre çevresinde herhangi bir doğal kaynak ve içme-kullanma suyu bulunmamaktadır. Mezarlık alanı en yakın meskene 170 metre mesafededir. Mezarlık alanının ulaşımı uygundur, yüksek eğimli arazidir, jeolojik birim olarak defin işlemine uygundur. Orman vasıflı taşınmaz için 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu gereği yapılacak bir işlem bulunmamaktadır. Tescil Harici taşınmaz için 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu gereği ve 4342 sayılı Mera Kanunu gereği görüş alınması gerekir. Söz konusu alanın, mezarlık yapılmasında toplum ve çevre sağlığı yönünden bir sakınca bulunmamaktadır” değerlendirmesi yapıldı.

KALE DOĞAN MAHALLESİ MEZARLIK YER SEÇİMİ RAPORU

Kale’nin Doğan Mahallesi’ndeki yeni mezarlık alanıyla ilgili hazırlanan raporda da alanın çevresinde kaynak ve kullanma suyu kaynağı bulunmadığı, alanın ulaşıma uygun olduğu belirtilerek, “Mezarlık alanı en yakın meskene takriben 600 metre mesafededir. Yapılacak olan mezarlık alanı az eğimli arazidir, yer altı su seviyesi derindedir. Jjeolojik birim olarak defin işlemine uygundur. Söz konusu alanın, mezarlık yapılmasında toplum ve çevre sağlığı yönünden bir sakınca yoktur” ifadelerine yer verildi.