29.11.2022, Salı
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli’de “Toprağını Tanı” projesiyle analizler yapılıyor

Denizli’de “Toprağını Tanı” projesiyle analizler yapılıyor

Haber Merkezi - 27 Eylül 2022 Salı - 10:38 Denizli’de “Toprağını Tanı” projesiyle analizler yapılıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesinin, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği yaparak başlattığı “Toprağını Tanı” projesi kapsamında analiz çalışmalarına start verildi.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile protokol imzalayıp, üreticilerin toprak analizi yaptırmaya teşvik edilmesi, toprak analizine dayalı gübreleme programlarının yaygınlaştırılması, güvenli ve verimli gıda üretimi ile toprak ve su kaynaklarının kirlenmesinin önlenmesi amacıyla “Toprağını Tanı” projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında başvuruların gelmesiyle birlikte üreticilerin tarlalarından toprak numuneleri alınmasına başlandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Denizli Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri ekipleri Pamukkale ilçesinin Irlıganlı Mahallesi’ndeki tarlalardan toprak numuneleri aldı.

Tarlasından toprak örneği alınan Erhan Çaylı, toprak analizini tüm çiftçilerin yaptırması gerektiğini belirterek, “Daha kaliteli ürün elde etmek için toprağımızda eksik olan elementleri tespit etmek açısından önemli bir uygulama. Uzmanlar analiz sonuçlarına göre hangi gübreyi ne miktarda kullanmamız gerektiğini anlatıyor. Gübreleme maliyetleri yarı yarıya düşüyor. Emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Tarım İl ve İlçe Müdürlüğümüze teşekkür ederiz” dedi.

Ahmet Tümbek ise, daha önce nar bahçesinde de toprak analizi yaptırdığını, maliyeti düşürüp ürün verimini artırmak amacı ile yaptırdığı toprak analizinin faydasını gördüğünü söyledi. Tümbek, şunları kaydetti:

Haberin DevamıReklam

“Geçen yıl 110 kilogram alt gübresi, 25 kilogram üst gübresi kullandım. Yaptırdığım analizden sonra ise 55 kilogram gübre kullandım. Ürünüm bu yıl geçen yıldan kalibre olarak bir miktar daha yüksek. Geçen yıl tanesi 700 gram gelen bir nar bu yıl 800 gram civarında geliyor. Az masrafla daha kaliteli ürün elde ettik. Bu da bilinçli tarım yapmakla oldu. Büyükşehir Belediyemizin bizlere yaptığı bu katkı için teşekkür ederim.”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, kırsal kalkınma için destek verdikleri projelerden çok olumlu dönüşler aldıklarını ifade etti. Bilinçli tarımın önemine dikkati çeken Zolan, “Toprağını Tanı projesine katılan çiftçilerimiz çok memnunlar. Yapılan analizlerle, ekim yapılacak tarlaların hangi gübreye ne kadar ihtiyacı olduğu tespit ediliyor ve buna göre işlemler yapılıyor. Çiftçilerimiz İnşallah daha az maliyetle daha verimli ve kaliteli ürünler elde edecek. Şimdiden hayırlı bereketli olsun inşallah. Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçimizin, üreticimizin yanında olmaya, onları tüm imkanlarımızla desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

TOPRAĞINI TANI PROJESİ

Toprak analizine dayalı gübreleme programlarının yaygınlaştırılması, güvenli gıda üretiminin devamlılığı ve toprak-su kaynaklarının kirlenmesinin önlenmesi amacıyla hayata geçirilen Toprağını Tanı projesinden kent genelinde bin üretici faydalanacak. Proje ile çiftçilerin arazilerindeki besin maddesi eksikliği tespit edilerek ürünlerine uygun miktarda ve cinste gübre önerisinde bulunulacak. Üretim maliyetlerinin düşürülmesinin sağlanacağı Toprağını Tanı projesiyle ürün kayıpları önlenecek, verimsiz olduğu düşünülen alanlara uygun gübreleme programı yapılarak işlenebilir ve üretime kazanılır hale gelmesi sağlanacak. Ayrıca ihtiyacın dışında gübre kullanımı önlenerek toprak ve su kaynaklarının kirlenmesi önlenecek.