05.02.2023, Pazar
0 °C / 4 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Sertifikalı tohumlar toprakla buluştu

Sertifikalı tohumlar toprakla buluştu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 17 Aralık 2022 Cumartesi - 10:41Güncelleme: 17 Aralık 2022 Cumartesi - 11:16
Sertifikalı tohumlar toprakla buluştu

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde çiftçilere dağıtılan bin 525 ton sertifikalı buğday, arpa ve yem bitkisi tohumunun ekim işleminin tamamlandığı bildirildi.

Kırsal bölgelerde üretimi artırmak ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde geçen ekim ayında sertifikalı tohum destekleme programı başlatıldı.

TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Program dahilinde 19 ilçede buğday, arpa, tritikale ve yem bitkisi olmak üzere 4 bin 892 üreticiye 1.525 ton sertifikalı tohum desteği verildiği belirtildi. Havaların soğumasıyla birlikte dönüm başına 20 kilogram sertifikalı tohum desteği alan çiftçiler ekim işlemine başladı. Sertifikalı buğday, arpa, tritikale ve yem bitkisi tohumları tohumunu 8 bin 75 hektar alanda toprakla buluşturuldu.

ÜRETİCİDEN TEŞEKKÜR

Tavas’ın Çiftlikköy Mahallesi’ndeki tarlasında kısa süre önce ekim işlemini tamamlayan çiftçi Mehmet Akif Yağlıoğlu, sertifikalı tohum desteğinden oldukça memnun kaldıklarını belirterek, kırsal kalkınmaya önem veren Denizli Büyükşehir Belediyesine ve Başkan Osman Zolan’a teşekkür etti. Yağlıoğlu, “Büyükşehir Belediyemizden tohumlarımızı aldık, arazimizde tohumlarımızı ektik. Allah bereketini verir inşallah bereketli bir yıl olur” dedi.

Haberin DevamıReklam

“GIDA ÜRETİMİNİN ÖNEMİ GÖRÜLDÜ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, son yıllarda küresel çapta yaşanan olayların ardından gıda üretiminin ne denli önemli olduğunun görüldüğünü belirtti. Tohum desteklemelerinin ardından başlayan ekim işlemlerinin tamamlandığını kaydeden Zolan, Denizlili çiftçiler için tüm imkanlarını seferber etmeye devam ettiklerini söyledi.

Çiftçilerin sertifikalı tohum desteklemeleri ile daha sağlıklı, verimli ve nitelikli ürün yetiştireceklerine değinen Zolan, “Sertifikalı tohumlar ürün kalitesi ve verimi anlamında inşallah daha bereketli olacak. Sonrasında elde edilecek ürünler ise yine tohum olarak kullanılabilecek ve çiftçilerimizin maliyetleri düşecek. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçimizin yanında olmaya, onları desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.