01.07.2022, Cuma
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Şehirlerarası yolcu taşımaya yeni düzenleme

Şehirlerarası yolcu taşımaya yeni düzenleme

Haber Merkezi - 11 Eylül 2020 Cuma - 17:27 Şehirlerarası yolcu taşımaya yeni düzenleme

Denizli İl Hıfzıssıhha Meclisi, şehirlerarası seyahat ile ilgili bir dizi karar aldı. Kararda, bilet satışlarının alınan önlemler doğrultusunda yapılacağı, HES kodu almayanların seyahat etmesine izin verilmeyeceği, HES kodu olmayan yolcu taşıyan otobüslerin ise 10 gün seferden men edileceği belirtildi.

A- A+

Denizli İl Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında toplandı. Toplantıda coronavirüs (COVID-19) salgınıyla ilgili yeni önlemler alındı. Şehirlerarası yolcu taşımacılığında bazı firmaların “Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alanlara bilet satışı yapılması” ile ilgili kararlara uymadıkların gözlemlenmesi üzerine şu kararlar alındı:

1) Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak.

2) Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınması esnasında da yolcuların HES kodunun kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcuların araçlara binmesine izin verilecek.

Haberin DevamıReklam

3) Gerek bilet satışı gerekse araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde; COVID-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirimler ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacak.

4) Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerince yolcu taşımacılığı yapılan araçlar sıkı bir şekilde denetlenecek.

5) Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara ilgili kaymakamlar tarafından idari para cezası uygulanacak ve HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar 10 gün süre ile seferden men edilecek.

6) Denetimler sonucunda COVID-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği tespit edilen kişiler, İçişleri Bakanlığının 11.09.2020 tarihli ve 14810 sayılı genelgesi çerçevesinde belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacak.