02.12.2022, Cuma
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Otizmli bireyler için 1 milyon TL’lik...

Otizmli bireyler için 1 milyon TL’lik proje

Haber Merkezi - 2 Nisan 2021 Cuma - 11:14 Otizmli bireyler için 1 milyon TL’lik proje

Denizli’de, otizmli 35 öğrenci ile örgün eğitim dışında kalan 18-25 yaş aralığındaki 60 bireye yönelik hazırlanan “Otizmli Çocuklara Umut Olalım” projesine 1 milyon liralık bütçe sağlandı.

A- A+

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği ile Güney Ege Kalkınma Ajansının (GEKA) yürüttüğü Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında mali destek almaya hak kazanan Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü “Otizmli Çocuklara Umut Olalım” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Ali Fuat Atik, Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Ali Değirmenci, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Ekici, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri katıldı.

AKDOĞAN: UMUT DOLU PROJE

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, toplumun dezavantajlı kesimini oluşturan otizmli bireylerin kazanılmasının acil bir konu haline geldiğini, otizmli bireylerin özel durumlarının erken yaşta tespit edilmesinin, eğitim olanaklarına kolayca ulaşmalarının ve istihdam edilerek hayata entegre edilmelerinin önemli olduğunu vurguladı. Denizli’de birçok kurumun işbirliği ile projenin hayata geçirildiğini belirten Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu proje ile zihinsel ve davranış becerileri olarak akranlarını yakalayan otizmli öğrencilerimiz, meslek kurslarını başarı ile tamamlamalarının ardından, proje ortaklarıyla sağlanacak işbirliği sayesinde istihdam edilecektir. Sonuçları itibarıyla çok umut doludur bu proje. Projemizin bir diğer mutluluk ve umut verici yanı ise, Denizli’deki birçok kamu kurum ve kuruluşu, sivil toplum kuruluşları ile özel sektör aktörlerinin birlik içinde hareket ederek, toplumsal bir sorunun çözümüne tüm samimiyetleriyle katkı sunmalarıdır.”

Haberin DevamıReklam

EKİCİ: ERKEN TANI ÖNEMLİ

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Ekici ise, otizmdeki artışa dikkat çekerek, “Otizmli çocukların çevredeki çocuklarla temas ve iletişimlerinde çeşitli problemler görülüyor. Ancak erken tanı ve doğru rehabilitasyon programlarıyla otizmli çocuklar hayata kazandırılabiliyor. 2006 yılında her 150 çocukta bir görülen otizm bugün 59’da bir görülmektedir. Artık her 20 dakikada bir çocuğa otizm tanısı konmaktadır. Otizmdeki bu artış topyekûn farkındalık harekatının başlatılmasını ve gerekli tedbirlerin almasını zorunlu kılmaktadır” dedi.

“OTİZMLİ ÇOCUKLARA UMUT OLALIM” PROJESİ

“Otizmli Çocuklara Umut Olalım” projesi kapsamında gerçekleştirilecek eğitimler ile otizm özel eğitim sınıfı öğretmenlerinin mesleki uzmanlığı artarken, otizmli öğrencilere verilecek mesleki eğitimlerle otizmli bireyler topluma kazandırılacak. Toplam 1 milyon TL bütçesiyle alanında şimdiye kadarki en büyük bütçeye sahip çalışma olan proje, Denizli’de örgün eğitim kapsamında bulunan 350 otizmli öğrenci ile örgün eğitim dışında bulunan 18-25 yaş aralığındaki 60 hafif düzey otizmli bireye ve ailelerine umut olacak.