Denizli’de Minyatür dokuma tezgahları için sergi – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli’de Minyatür dokuma tezgahları için sergi

Denizli’de Minyatür dokuma tezgahları için sergi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Aralık 2023 Cumartesi - 13:49Güncelleme: 2 Aralık 2023 Cumartesi - 13:49
Denizli’de Minyatür dokuma tezgahları için sergi

Denizli’de minyatür dokuma tezgahları, düzenlenen sergiyle ziyarete açıldı. Binlerce yıllık tekstil sektörünü yansıtan 28 minyatür eser 14 Aralık’a kadar görülebilecek.

El sanatları ustası, Babadağlı Abdullah Yurtsever’in hiçbir teknolojik yardım almadan tamamen el yapımı olarak uzun yıllar içinde imal ettiği, Babadağ’dan Uzakdoğu’ya Arjantin’den özel ahşap dokuma tezgahlarına dünyanın çeşitli bölgelerindeki dokuma tezgahlarının birebir minyatürlerinin bulunduğu serginin açılışı gerçekleştirildi.

Turan Bahadır Sergi Salonu’nda düzenlenen serginin açılışına, AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yurtsever, serginin açılışında yaptığı konuşmada, İstanbul’da doğup büyüdüğünü anlatarak Babadağlı dokumacı bir aileden geldiğini söyledi. Emekli olduktan sonra dokuma tezgahlarına merakının daha da arttığını anlatarak, küçükken ailesine ait gördüğü dokuma tezgahlarının minyatürlerini yapmaya başladığını kaydeden Yurtsever, tekstilin başkenti Denizli’de sergisini açmaktan duyduğu mutluluğu belirtti.

“DENİZLİ 175 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, tekstilin temelinde dokuma tezgahları olduğunu işaret ederek, “Denizli eğer bugün tekstilin başkenti ise bunda en büyük etken dokuma tezgahlarının burada imal edilmesi ve işletilmesidir” dedi. Geçmişte dokuma işlerinin bu tezgahlarla evlerde yapıldığını, bugün ise Denizli’deki tekstil fabrikalarıyla dünyanın 175 ülkesine ihracat yapıldığını anlatan Zolan, “Tekstil üretiminde öncülük yapmış, katkı vermiş herkese teşekkür ediyor, Hakkın rahmetine kavuşanlara Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

El sanatları ustası Denizlili Abdullah Yurtsever’e emekleri nedeniyle teşekkür eden Başkan Zolan, serginin tekstilin başkenti Denizli’de açılmasının ayrı bir mutluluk olduğunu kaydederek, hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. Sergi 14 Aralık’a kadar gezilebilecek.