26.10.2021, Salı
10 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. “Minik Kalpler Can Dostlarımız İçin Atıyor”...

“Minik Kalpler Can Dostlarımız İçin Atıyor” projesi hayata geçirildi

Haber Merkezi - 4 Ekim 2021 Pazartesi - 14:40 “Minik Kalpler Can Dostlarımız İçin Atıyor” projesi hayata geçirildi

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde Türkiye'ye örnek bir protokole imza attı. Öğrencilerin sokak hayvanlarını büyütüp besleyerek hayvan sevgisini kazanması için başlatılan "Minik Kalpler Can Dostlarımız İçin Atıyor" projesi kapsamında gönüllü 67 okula köpek kulübesi ile bakımını üstlenecekleri minik dostları hediye edildi.

A- A+

Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’nda gerçekleştirildi. Günün anlamına özel protokolün de imzalandığı programa, Vali Ali Fuat Atik, eşi Fulya Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Genel Sekreter Yardımcıları Seval Gebeş, Serhat Akbulut ve Ömer Faruk Özer, Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Hamdi Akan, hayvan severler ve öğrenciler katıldı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, törendeki konuşmasında, Denizli’de sokak hayvanlarını koruma adına birçok başarılı proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Bunlardan birisi olan “Minik Kalpler Can Dostlarımız İçin Atıyor” projesini önemsediklerini kaydeden Zolan, minik dostların okullara hediye edilmesiyle birlikte çocukların hayvanları daha yakından tanıyarak, birlikte yaşam kültürünün gelişeceğini belirtti.

“SEVGİ AŞILAMAK İSTİYORUZ”

“Ağaç yaşken eğilir” deyimini anımsatan Zolan, “Çocuklarımıza küçük yaşta sokak hayvanlarımıza ve diğer canlılarımıza yönelik sevgi aşılamak istiyoruz. İnşallah projemiz bu amaca hizmet eder. İnşallah çocuklarımız sokak hayvanlarımıza bakacak. Bu projenin gerçekleşmesinde emeği olan Sayın Valimize, Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Bu işi sürdürecek olan okul müdürlerimize, öğrencilerimize şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

 

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK TESİS”

Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’nın 135 bin metrekare alana kurulduğunu ve Türkiye’ye örnek bir tesis olduğunu ifade eden Zolan, şunları kaydetti:

“Tam 3 yıl önce burayı hizmete aldık. Burada can dostlarımızın yardımına koşuyoruz. Veterinerlerimiz, teknisyenlerimiz ve diğer çalışan arkadaşlarımızla hep beraber burada, ‘Bizim dışımızdaki canlılara nasıl yardımcı olabiliriz’ gayreti içindeyiz. Denizli’de sokak hayvanları dernekleri bir platform oluşturdu. Onların bakışı ve hassasiyeti ile istişarelerde bulunuyoruz. Katkılarından dolayı sokak hayvanları derneklerimize ve platformumuza çok teşekkür ediyorum. Bu canlar hepimizin. Zekamız, becerimiz, vicdanımızla sokakta yaşayan canlılara ve tüm canlılarımıza sahip çıkmamız gerekiyor, ‘Allah’ın emri budur’ diye düşünüyorum. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günümüz kutlu olsun.”

Haberin DevamıReklam

VALİ ATİK’TEN TEŞEKKÜR

 

Vali Ali Fuat Atik ise, Denizli’de göreve geldiğinde ilk ziyaret ettiği yerin bu tesis olduğunu belirterek, “Denizli ile ilgili internette araştırma yapmıştım. Bu merkezi görmüş ve gurur duymuştum. Sokak hayvanlarına böyle bir ev sahipliği yapan bir belediyenin varlığı ve böyle bir belediye ile çalışacak olmanın mutluluğunu yaşamıştım. Sayın Başkanım böyle bir tesisi Denizlimize kazandırdığınız için şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Türkiye’de bu tesisimizin eşi benzeri var mı bilmiyorum ama Denizlimizde olması ayrı bir gurur vesilesi” dedi.

Çocuklara da seslenen Atik, “Başkan amcanızla birlikte birazdan size kulübeleri vereceğiz. Orada hayvanlarla iletişime geçmenizi, duygusal bağ kurmanızı istiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanıma ve çok değerli ekibine bu tesiste yürütmüş olduğu faaliyet için sonsuz teşekkür ediyorum. Çok büyük bir hayır işliyorsunuz. Onlar bize emanet, onlar canlılar ve bizden farkları yok. Bu emanete sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

PROJEYE 67 GÖNÜLLÜ OKUL KATILDI

Konuşmaların ardından, öğrencilere çevre bilincini aşılamak, çevre ile ilgili farkındalık oluşturarak atıkların geri dönüşümünün önemini kavratmak, çevreci gençler yetiştirmek, ayrıca “Minik Kalpler Can Dostlarımız İçin Atıyor” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında gönüllü 67 okulun katılımıyla öğrencilere sokak hayvanlarını besleyip büyütmek ve hayvan sevgisini aşılamak amacıyla yapılacak çalışmalara ilişkin Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Protokolün ardından programa katılan okullar ile Milli Eğitim Müdürlüğü’ne köpek kulübeleri ve bakımını üstlenecekleri minik dostları verildi. Vali Atik, Başkan Zolan ve beraberindekiler bir süre tesisi gezerek öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.