Büyükşehir Belediyesinden 9 ilçede mera ıslah çalışması – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir Belediyesinden 9 ilçede mera ıslah...

Büyükşehir Belediyesinden 9 ilçede mera ıslah çalışması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Mart 2024 Pazartesi - 15:15Güncelleme: 25 Mart 2024 Pazartesi - 15:15
Büyükşehir Belediyesinden 9 ilçede mera ıslah çalışması

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 9 ilçede 9 bin dekar alanda mera ıslah çalışması başlattı. Üreticilerin yem maliyetini düşürecek proje ile 3 yılda 27.350 dekar alanda mera ıslahı yaptıklarını kaydeden Başkan Zolan, “Denizli’miz kazanmaya devam edecek” dedi.

Kırsal kalkınma projelerine destek sağlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi, hayvancılıkla uğraşan üreticilerin yem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla mera ıslah çalışmalarını bu yıl da sürdürüyor. 2022 yılında 4 ilçede6 bin 350 dekar, 2023 yılında 11 ilçede 12 bin dekar alanda mera ıslah çalışması yapan Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ise 9 ilçede yapacağı 9 bin dekarlık ıslah çalışmasına başladı.

Üç yılda 27 bin 350 dekar mera alanının ıslah edileceği projeyle, hayvancılık yapan çiftçilerin en temel ihtiyacı olan kaliteli kaba yemi en ucuz şekilde sağlanması, bitki vejetasyonu, toprak ve diğer doğal kaynakların korunmasını ve geliştirilmesini temin ederek sürdürülebilir mera kavramı geliştirilmesi amaçlanıyor.

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğinde Acıpayam, Baklan, Bozkurt, Buldan, Çal, Çardak, Çivril, Sarayköy ve Tavas ilçelerindeki 34 mahallede yapılan ıslah çalışmaları ile söz konusu bölgelerde mevcutta yüzde 38 olan kaba yem ihtiyacını karşılama oranının yüzde 49’ a çıkarılması hedefleniyor.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,3 yıldır sürdürdükleri mera ıslahından üreticilerin büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. Vatandaşların talebi üzerine projeyi bu yıl da sürdürdüklerini belirten Başkan Zolan, şunları kaydetti:

“Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak üreticimizin yanında olmaya, tüm imkanlarımızla onları desteklemeye devam ediyoruz. Çünkü üreticimizin daha çok kazanması demek Denizlimizin kazanması, dolayısıyla vatandaşlarımızın daha kaliteli, ucuz ve güvenli ürüne ulaşması demektir. Denizli’miz kazanmaya devam edecek inşallah. Projemize emek veren katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.”