20.05.2022, Cuma
12 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Kuduza karşı havadan aşılama yapılıyor

Kuduza karşı havadan aşılama yapılıyor

Haber Merkezi - 9 Mart 2020 Pazartesi - 12:16 Kuduza karşı havadan aşılama yapılıyor

Kuduz hastalığıyla mücadele kapsamında, aralarında Denizli’nin de bulunduğu 16 ilde havadan ilaçlama çalışması yapılacak.

A- A+

Tarım ve Orman Bakanlığı, geçen yıl yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla “Türkiye’ de Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşı Temini” projesini başlattı. Buna göre, yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının görülebildiği illeri kapsayan 225 bin kilometrekarelik alanda 3 yıl boyunca ve her yıl iki defa havadan aşılama gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında havadan kuduz aşılaması yapılacak illerin Denizli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Manisa, Aydın, Burdur, Muğla, Isparta, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Ankara, Konya, İzmir ve Antalya olduğu bildirildi.

Denizli’de bu yılın ilkbahar dönemiyle ilgili aşılama çalışması 6 Mart’ta başladı. Çardak Havalimanı’ndan kalkan uçaklardan ormanlık alanlara aşılı yemler atılıyor. Aşılı yemlerin tilkiler için geliştirilmiş olduğu, insanların ve diğer hayvanların bundan etkilenmeyeceği belirtildi.

Aşılama çalışmaları Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi ile Çardak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli veteriner hekimler tarafından takip edilecek.

Yetkililer, “İnsanlar için zararlı olmayan aşılı yemler özellikle tilkiler için geliştirildiğinden, yaban hayatında bulunan diğer hayvanlara bir zararı yoktur. Ancak temas edildiği takdirde insan kokusu sineceğinden yemin tilkiler için çekiciliği azalır. Açılmış kapsülle temas eden kişilerin önce kapsülle temas eden vücut bölgelerini su ve sabunla yıkamaları ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir” uyarısını yaptı.

KEDİ VE KÖPEKLER DE AŞILANACAK

Ayrıca 2020 yılı aşılama programı kapsamında Denizli’de veteriner hekim ve veteriner sağlık teknikeri/teknisyenleri tarafından 24 Şubet-29 Mayıs tarihleri arasında sahipli ve sahipsiz 14 bin 550 köpek ve kediye ulaşılarak kuduz hastalığına karşı aşılanmaları sağlanacak.