27.10.2020, Salı
13 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu

Denizli’de koyunlar 844 yıllık aşk için Menderes’e atladı

Haber Merkezi - 27 Ağustos 2017 Pazar - 15:52 Denizli’de koyunlar 844 yıllık aşk için Menderes’e atladı

Denizli’nin Çal İlçesi’nde, 844 yıllık geçmişe sahip olan ve UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi”ne alınan Sudan Koyun Geçirme Yarışması ve Çoban Bayramı etkinliği, her yıl olduğu gibi yinerenkli görüntülere sahne oldu.

A- A+

Çal Belediyesi’nin ev sahipliğinde Aşağıseyit Mahallesi yakınlarından geçen Menderes Nehri yatağında düzenlenen Sudan Koyun Geçirme Yarışması ve Çoban Bayramı etkinliğine Vali Hasan Karahan, AK Parti Milletvekili Sema Ramazanoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever ve vatandaşlar katıldı.

Vatandaşlar, 844 yıllık geleneğe tanıklık edebilmek için Menderes Nehri üzerindeki köprü ile çevresini doldurdu. Protokol üyeleri de çobanların toprak yoldan getirdikleri koyunları suya atlatabilmek için harcadığı çabayı ve koyunların geçişini ilgiyle izledi.

YARIŞMAYA İLHAM VEREN BÜYÜK AŞK

UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi”nealınan Çal’daki 844 yıllık geleneğe ilham veren ise, bugün bile anlatılmakta olan bey kızı ile çobanın büyük aşkıdır. Hikayeye göre, Karakoyunlu aşiretinden olan bir genç, Oğuz beylerinden birisine çoban olarak hizmet vermektedir. Beyin de dünyalar güzeli olan ve üzerine titrediği bir kızı vardır. Çoban ile beyin kızı arasında büyük bir aşk başlar. Ancak bey gençlerin evlenmesine karşıdır. Israrlar üzerine çobana “Koyunlara 3 gün tuz vereceksin ve sonra da Menderes Nehri’ni su içmeden geçmelerini sağlayacaksın. Bunu yapabilirsen evlenirsiniz” der. Kabul eden genç, kaval eşliğinde koyunları su içmeden nehri geçirtir. Buı anı izleyen bey, verdiği sözü tutmaz ve evliliğe izin vermez. Aşkından ince hastalığa (verem) yakalanan beyin kızı ölür. Çoban ise kendini dağlara vurup bir daha geri dönmez.