05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim...

“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi hayata geçirildi

Haber Merkezi - 7 Nisan 2021 Çarşamba - 16:41 “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi hayata geçirildi

Denizli’de, kırsal alandan kente göçü önlemek amacıyla “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi hayata geçirildi. Projeyle kredi desteği sağlanarak, küçükbaş hayvancılığın teşvik edilmesi amaçlanıyor.

A- A+

Denizli’de, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaşması, kırsal alanda gelir kaynaklarının arttırılması, köyden kente göçün önlenmesi amacıyla uygulanacak olan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında, Denizli Valiliği ile T.C. Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Valilik toplantı salonundaki protokol imza törenine Vali Ali Fuat Atik, Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya ile Ziraat Bankası Denizli Bölge Müdürü Uğur Salman katıldı.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİK İŞLETMELER OLUŞTURULACAK”

Vali Ali Fuat Atik, imza töreninde yaptığı açıklamada, projenin küçükbaş hayvan yetiştiricileri için önemli bir çalışma olduğuna işaret ederek, “İlimiz genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaşması, kırsal alanda gelir kaynaklarının arttırılması, köyden kente göçün önlenmesi amacıyla başlatılan proje ile küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, kırmızı et üretiminin arttırılması, yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması amaçlanmaktadır” dedi.

Haberin DevamıReklam

150 BİN TL KREDİ OLANAĞI

Protokol kapsamında uygulanacak olan Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesiyle, dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırılarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, kırmızı et üretiminin arttırılması, yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması amaçlanıyor. Banka tarafından üretici başına 150 bin TL kredi kullandırılacak. Proje başvuruları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine yapılacak.

BAŞVURU SAHİBİNDE ARANILACAK ŞARTLAR:

1- Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olması.

2- Projenin başlangıç tarihi itibariyle faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olması.

3- İlk kez küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak olanlar Proje kapsamında değerlendirmeye alınmaz. İşletme devir alarak başvurmaları halinde de başvurular kabul edilmez.

4- Proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte işletmesindeki dişi küçükbaş hayvan varlığını asgari 100 (yüz) başa ulaştırmalı ve Proje kapsamında kullanacağı Yatırım Kredisinin devamı boyunca Proje kapsamındaki ırklara sahip dişi hayvan varlığını, Proje kapsamında edindiği hayvan sayısının/100 (yüz) başın (hangisi yüksekse) altına indirmemelidir.

5- İşletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.
6- Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve Proje kapsamında edineceği hayvanlarla tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulanan barınağa (ağıla) sahip olmalıdır.

7- Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan meralardan yararlanıyor olmalı, mera kullanımına engel hali bulunmamalı ve/veya yılık kaba yem ihtiyacının asgari % 50’sini yetiştirme imkânına sahip olmalıdır.