İçme suyu şebekesinde kayıp-kaçak oranı yüzde 29 – D20Haber
05.10.2023, Perşembe
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. İçme suyu şebekesinde kayıp-kaçak oranı yüzde...

İçme suyu şebekesinde kayıp-kaçak oranı yüzde 29

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Mayıs 2022 Çarşamba - 14:10Güncelleme: 18 Mayıs 2022 Çarşamba - 14:11
İçme suyu şebekesinde kayıp-kaçak oranı yüzde 29

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, gerçekleştirilen yatırımlarla içme suyu şebekesinde kayıp kaçak oranının yüzde 29’a çekildiğini, Denizli olarak 2023 yılı için konulan yüzde 30 oranının şimdiden yakaladıklarını belirtti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (DESKİ)Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. DESKİ’nin 2021 yılında yaptığı yatırımları anlatan kısa film ile başlayan toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan 2021 yılında yaptıkları çalışmaları anlattı.

Zolan, 2021 yılında 358 kilometrenin üzerinde içme suyu, 78 kilometrenin üzerinde kanalizasyon, 30 kilometreye yakın yağmur suyu hattı olmak üzere toplam 467 kilometre altyapı çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi.

YAPILANLARI ANLATTI

DESKİ’nin 2014’ten bugüne önemli yatırımları olduğunu kaydeden Zolan, “2014 yılından bugüne 7 bin kilometrenin üzerine altyapı hattı ile 14 arıtma tesisi, 255 sondaj açtık ve 75 tane içme suyu deposu yaptık. İnşallah bu yatırımlarımız devam edecek. 2021 yılında sadece 34 adet sondaj çalışması yapıldı. Bu yıl iki tane arıtma tesisini hizmete aldık. Merkezde başladığımız Anafartalar, Aktepe, Dokuzkavaklar, Deliktaş, Karşıyaka mahallelerinde altyapımızı tamamladık. Ayrıca Merkezefendi ilçesinin Merkezefendi Mahallesi’nde içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını tamamladık. Adalet, Bereketler, Zafer ve Akçeşme mahallelerinde yağmur suyu hattı, Yenişafak Mahallesi’nde de kanalizasyon hattı yaptık. Sevindik, Sümer, Karşıyaka mahallelerimizi kapsayan içme suyu kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarımızı da inşallah bu ay bitiriyoruz. Yenişehir içme suyu hatlarını da baştan aşağıya değiştirdik” dedi.

“BİR DAMLA SU BİLE KIYMETLİ”

DESKİ 2021 yılı Faaliyet Raporu’nun detayları hakkında da meclis üyelerine bilgi veren Başkan Zolan, yeni başlayacakları çalışmaları da anlattı. Zolan, şunları kaydetti:

“Hürriyet, Kayıhan ve Asmalıevler mahallelerinde altyapı yatırımlarımız başladı. Tespit ettiğimiz ilçelerimizdeki mahallelerde içme suyu ile ilgili ağırlıklı hat değişimleri söz konusu. Onun da ihale hazırlıkları son noktaya geldi. 2021 yılı sonunda yapmış olduğumuz çalışmaların sonucunda kayıp kaçak oranımızı yüzde 29’a indirmiş durumdayız. Her bir metreküp suyun maliyeti var ve biz bu kayıp kaçak oranını düşürdükçe o maliyetten kurtulacağız. 2023 yılı sonunda tüm belediyelere hedef olarak konulan yüzde 30 kayıp kaçak oranına şimdiki çalışmalarımızla geldik. 2022 sonu itibariyle hedefimiz yüzde 25-26 bandı.”

Pandeminin yarattığı olumsuzluklara rağmen çalışmaların devam ettirildiğini söyleyen Zolan, “Bu duyarlılıkla zaten altyapı çalışmalarına başlamıştık. İnşallah sonuna kadar da devam edeceğiz. Ben göreve başlamadan önce Denizli’nin yağmur suyu hatları olsaydı, içme suyu hatları baştan aşağı değişmiş, kayıp kaçak oranları 30’un altına inmiş, kanalizasyon hatları hallolmuş olsaydı, neler yapardık. Onlarla uğraşmamış olsaydık, farklı şeyler yapılırdı, şehri farklı yerlere götürürdük ama bizim temel sorunları çözmemiz, altyapıyı halletmemiz gerekiyordu. Altyapı sorunlarını çözmeden, üste ne yaparsan yap yakışmaz, kalıcı olmaz. Küresel ısınma ve iklim değişiklikleriyle birlikte suyun bir damlasının bile kıymetli hale geldiği bir çağdayız. ‘2011 yılına dönüp tekrar Başkan olsan bu işleri yapar mıydınız?’ diye sorsanız, daha fazlasını yapardım. Çünkü yapılan doğru bir iş” diye konuştu.

Konuşmaların ardından DESKİ’nin 2021 yılı kesin hesabı onaylandı.