28.11.2022, Pazartesi
6 °C / 13 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Hocalı Katliamı Şehitleri anıldı

Hocalı Katliamı Şehitleri anıldı

Haber Merkezi - 26 Şubat 2022 Cumartesi - 13:22 Hocalı Katliamı Şehitleri anıldı

Denizli’de düzenlenen törenle, 30 yıl önce Hocalı’da katledilen Azeri vatandaşları anıldı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 26 Şubat 1992’de 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 83’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı Soykırımı’nın yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenledi. Tören, Karahasanlı Mahallesi’ndeki Azerbaycan-Karabağ Parkı Hocalı Soykırımı Anıtı önünde düzenlendi.

Tören, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tarafından Hocalı Soykırımı Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Kazım Kaynak Lisesi 12. sınıf öğrencisi Busenaz Çete de Hocalı Soykırımı’nı anlatan bir şiir okudu.

“O GÜN ADALET SUSMUŞ, İNSANLIK UNUTULMUŞTUR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, törendeki konuşmasında, 26 Şubat 1992’de Hocalı’da yaşanan soykırımın asla kabul edilemez olduğunu, o gün tüm dünyanın yaşananlara göz yumduğunu söyledi. Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O gün kendine ‘çağdaş, batılı, insan haklarına saygılıyım’ diyen ülkeler soykırıma sağır ve kör kalmış, adalet susmuş, insanlık unutulmuştur. Şükürler olsun ki bugün bir millet, iki devlet dediğimiz, Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti iki devlet olarak kardeşliği her geçen gün pekişerek devam ediyor. Azerbaycan’ın ordusuyla yapmış olduğu harekât sonrasında 30 yıl işgal altındaki Karabağ’ı geri alması da bizleri mutlu etmiştir. Çünkü biz bir milletiz. Onların mutluluğu, bizim mutluluğumuzdur. Onların hüznü, bizim hüznümüzdür.”

“YAPILAN SOYKIRIM UNUTULMAYACAK “

Haberin DevamıReklam

2016 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde aldıkları karar ile Azerbaycan Karabağ Parkı ve Hocalı Soykırımı Anıtı’nın yaptıklarını anlatan Zolan, “Bu soykırımın unutulmaması için, Azerbaycan’la bir millet ve kardeş olduğumuzu, acılarını hissettiğimizi göstermek için bu soykırım anıtını Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak 2016 yılında yapmaya karar verdik. İçerisinde bulunduğumuz parkında adı Azerbaycan Karabağ Parkı oldu. Artık bu park, anıt burada durdukça kardeşliğimiz pekişecek. Bu yapılan soykırım unutulmayacak. Soykırımların unutulduğunda tekrarlamak gibi bir huyu vardır. Unutulmadığı zaman tedbir alırsınız. Kendinizi ona göre hazırlarsınız ama unuttuğunuz da o düşmanları, soykırım yapanları kendinize çok yakın görür, dost gibi görürsünüz. Tedbirsiz yakalanırsınız. Onun için tarihten ders almak lazım” dedi.

“ECDADIMIZLA NE KADAR GURUR DUYSAK AZDIR”

Türk milletinin tarih boyunca kimseye zulüm etmediğini vurgulayan Zolan, “Geçmişimize baktığımızda hangi devirde olursa olsun bizim milletimiz, gurur duyduğumuz Türk milleti hiçbir zaman zulüm etmemiştir. Hiçbir zaman soykırım yapmamıştır. Hiçbir zaman çocuğa, kadına af dileyene savaşta bile kılıç sallamamıştır. Canına, namusuna, diline, dinine dokunmamıştır. Özgür yaşamaları için ortam hazırlamıştır. Bu tarihte net bir şekilde ortadadır. Onun için biz geçmişimizle, ecdadımıza ne kadar gurur duysak azdır” ifadelerini kullandı.

“BİR VE BERABER OLARAK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Tarihi çarpıtmak isteyenlere karşı uyanık olunmalı uyarısında bulunan Zolan, “Yaşananları hatırlatmaya devam edeceğiz. Kardeşliğimizi unutmayacağız. İnşallah el ele, omuz omuza birlik ve beraberlik içinde kardeşlerimizle birlikte bir ve beraber olarak yolumuza devam edeceğiz.30 yıl önce Hocalı’da katledilen, can veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onları saygıyla, şükranla anıyorum. Bunun yanında bugüne kadar bu toprak ve bayrağımızın dalgalanması uğruna şehit olmuş tüm büyüklerimize, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze şükranlarımı arz ediyorum. Onları minnet ve şükranla anıyoruz. Mekânları cennet olsun. Tüm şehitlerimizin mekânı cennet olsun” diye konuştu.