25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Hamam ve saunacılar “neden kapalıyız” diye...

Hamam ve saunacılar “neden kapalıyız” diye sordu

Haber Merkezi - 4 Haziran 2021 Cuma - 10:33 Hamam ve saunacılar “neden kapalıyız” diye sordu

Denizli Hamam, Spa, Kaplıca İşletme Derneği Başkanı Hüseyin Özkan, 1 Haziran’da uygulanmaya başlayan kademeli normalleşme süreciyle birlikte hamam ve saunaların da açılması gerektiğini savundu.

A- A+

Denizli Hamam, Spa, Kaplıca İşletme Derneği Başkanı Hüseyin Özkan, işletmelerinin yaklaşık 5 aydır kapalı olması nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirterek, “Hamam, sauna, kaplıcalar ve kapalı yüzme havuzları kapalıyken, açık yüzme havuzları açıldı. Hamamlar su, sabunla dezenfekte edilen yerlerdir. İçeriye alabildiğimiz müşteri kapasitesi bellidir. Durum bu iken ‘Biz neden kapalıyız’ sorusu akıllara geliyor. Bakanlıktan izinli yerler çalışabiliyor, belediyeden izni olan işletmeler çalışamıyor. Bunun farkını merak ediyoruz. Otel merkezinde işleten arkadaşlarla burada bireysel çalışan arkadaşlar da aynı işlemi yapıyor. Benim de otel bünyesindeki işletmem açık ama bireysel işletmem kapalı” dedi.

Neden kapalı oldukları sorusuna yanıt isteyen Özkan, “Denizli’de benim 3 şubem var. Bütün elemanlarımız sertifikalıdır. Benim işletmelerimde 15 personel çalışıyor. Biz kapalıysak neden kapalı olduğumuzu bize söylesinler. Söylesinler ki 6 ay daha bekleyelim. Bir berber, cilt bakım salonu açıkken orada da birebir temas varken konu hamam olduğunda neden kapalı oluyor. Ben fizik tedavi mezunuyum. Bizim işletmelerimizde misafirlerimize fizik tedavi konusunda yardımcı oluyoruz. Hamam kültürü Osmanlı’dan gelen bir kültürdür. Vücudun ölü deriden arınması, saunada terleyip gözeneklerimizin açılması sağlık açısından çok önemlidir” diye konuştu.

Zararlarının giderek büyüdüğünü vurgulayan Özkan, “5 ayda zararımız 100-150 bin TL oldu. Bu süreçte dayanabilen dayandı. Bizim söylemek isteğimiz vekillerimiz bize ulaşsın. En azından neden kapalı olduğumuzu bilelim” ifadesini kullandı.

DENİZLİ (İHA)