Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu başladı – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu başladı

Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu başladı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Ocak 2024 Cuma - 12:45Güncelleme: 12 Ocak 2024 Cuma - 12:45
Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi vePamukkale Üniversitesi ( PAÜ) iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu başladı. Türk ve yabancı bilim insanlarının katıldığı forumda, Denizli’de termal sağlık turizminin yol haritası oluşturulacak.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve PAÜ iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu’nun açılış programına Vali Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

PAÜ Rektörü Prof Dr Kutluhan, açılış konuşmasında, binlerce yıl önce Hierapolis Antik Kenti’ndeki termal sularda en iyi tedavinin yapıldığını ve bunun için çok uzaklardan hastaların geldiğini anlattı. Buradaki termal suların tedavi edici özelliğinin PAÜ tarafından da bilimsel olarak ortaya konulduğunu kaydeden Kutluhan, tarihin tekerrür etmesini ve dünyadan yine buraya hastaların gelmesini beklediklerini söyledi.

ZOLAN: DENİZLİ 2 BİN YILLIK SAĞLIK MERKEZİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan ise,Denizli’nin 2 bin yıl öncesine dayanan bir sağlık merkezi olduğunu, kentteki termal suların dünyanın dört bir tarafından ve Anadolu’dan gelip burada şifa arayanların derdine çare olduğunu anımsattı.

Geçmişte olduğu gibi termal kaynakların insan sağlığına hizmet etmesini arzu ettiklerini belirten Zolan “Turizm anlamında Pamukkale bizim lokomotifimiz. Bunun sağlık turizmi ile beraber birleştirilmesi ve sadece Denizli’ye değil tüm insanlığa hizmet etmesi çok kıymetli. Denizlimizin termal sağlık alanındaki imkanlarını dünyaya anlatmak için böyle bir forum gerçekleştiriyoruz. İnsanlığa faydalı olmak için gayret edeceğiz ve buna hep beraber katkı sağlayacağız. Ben, Denizlimizin bu güzelliklerini görmek, kullanmak ve faydalanmak üzere tüm insanlığı şehrimize davet ediyor, forumun başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

13 OCAK’TA SONA ERECEK

Konuşmaların ardından forum, PAÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Ardıç, PAÜTERM hakkında bir sunumu ile devam etti.

LutzLungwitz, Maria Georga, Prem Jagyasi, Claudia Wagner, Wolfgang GeorgArltFrgsFras, Ernest Svazic, Vladan Veskovic, Marlies Sobczak, Mario Crecente, Prof. Dr. Vural Kavuncu, Prof. Dr. Haluk Gürgen, Prof. Dr. Zeki Karagülle, Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu, Prof. Dr. Mehmet Han Ergüven, Prof. Dr. Derman Küçükaltan, Prof. Dr. Bilsen Bilgili, Prof. Dr. Ahu Yazıcı Ayyıldız gibi yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda bilim insanının katılacağı Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu 13 Ocak’ta sona erecek.