13.08.2022, Cumartesi
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Ahilik ve Altıneller Festivali sona erdi

Ahilik ve Altıneller Festivali sona erdi

Haber Merkezi - 22 Eylül 2021 Çarşamba - 14:36 Ahilik ve Altıneller Festivali sona erdi

Denizli'de Ticaretin Kökleri: Uluslararası Ahilik ve Altıneller Festivali, Acıpayam ilçesindeki finalle sona erdi.

A- A+

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği, Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Türk Ocakları Denizli Şubesi iş birliğiyle düzenlenen Denizli’de Ticaretin Derin Kökleri: Ahilik ve Altıneller Festivali, Acıpayam’daki programla sona erdi.

Ahi Pazar Duası ile başlayan etkinliğe Acıpayam Kaymakamı Mustafa Gürbüz, Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Kültür ve Turizm Müdür Vekili Turhan Veli Akyol, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği, Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı Prof Dr Turgut Tok ve vatandaşlar katıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Arşiv Belgelerinde Ahilik ve son Ahiler Fotoğraf Sergisi’nin de açıldığı program kapsamında, “Ahilik ve Acıpayam’da Ahilik Geleneği” konulu panel düzenlendi.

AHİ MEZARLARI ZİYARET EDİLDİ

Haberin DevamıReklam

Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof Dr Turgut Tok, yazar Hasan Kallimci, iş insanı Yavuz Aki ve Öğretim Üyesi Selim Parlaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen panelde, ahilik geleneği ve Acıpayam’daki izleri konuşuldu. Son Ahiler sinevizyon gösteriminin gerçekleştirildiği program, Yeşilyuva-Karaköyük’te Ahi mezarlarının ziyareti ile son buldu.

UNESCO tarafından Ahi Evran’ın 850. doğum yılı anısına 2021’in “Ahi Evran Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla Denizli’de düzenlenen etkinlikler, 3 Eylül’de Kayıhan Pazaryeri’nde Ahi Pazar Duası ile başlamıştı.