20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Ahilik ve Altıneller Festivali başladı

Ahilik ve Altıneller Festivali başladı

Haber Merkezi - 3 Eylül 2021 Cuma - 13:50 Ahilik ve Altıneller Festivali başladı

Denizli’de, “Ahi Evran Yılı” kapsamında düzenlenen "Denizli'de Ticaretin Derin Kökleri: Ahilik ve Altıneller Festivali" başladı.

A- A+

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının desteklediği, Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Türk Ocakları Denizli Şubesi iş birliğiyle düzenlenen “Denizli’de Ticaretin Derin Kökleri: Ahilik ve Altıneller Festivali” başladı.

Ahi Evran-ı Veli’nin doğumunun 850. yılı anısına UNESCO tarafından ilan edilen “Ahi Evran Yılı” etkinlikleri kapsamında düzenlenen programın ilk etkinliği Kayıhan Pazaryeri’nde gerçekleştirildi. Esnaf ve vatandaşlarla birlikte dua edilerek başlanan programa Vali Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği, Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı Prof Dr Turgut Tok ve vatandaşlar katıldı.

 

TOK: AHİLİK, DENİZLİ İÇİN ÇOK ÇOK ÖNEMLİ BİR MÜESSESE

Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı Prof Dr Turgut Tok, burada yaptığı konuşmada, 2021’in Ahi Evran Yılı ilan edilmesinden dolayı etkinliklerin daha kapsamlı planlandığını belirterek, “Etkinliklerin başlangıcını burada vermiş oluyoruz. Kutlamalar ayın 21’ine kadar devam edecek. Kent merkezinin yanında Acıpayam ve Buldan ilçelerinde de etkinliklerin yapılacak. Ahilik, Denizli için çok çok önemli bir müessese. Denizli’nin ticarette, ekonomide, sanayide, ihracatta bugün gelmiş olduğu seviyenin bu ahiliğin izleri ile doğru orantılı olduğu kanaatindeyiz” dedi.

Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği ise, desteklerinden dolaşı Vali Atik, Başkan Zolan’a teşekkür ederek, vatandaşları etkinliklere katılmaya çağırdı.

ZOLAN: AHİLİK BİZİM ÖZÜMÜZ, KÜLTÜRÜMÜZ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, Denizli’de uzun yıllardır Ahilik kültürü olduğunu söyledi. Ahiliğin en güçlü merkezlerinden birisinin Denizli olduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Haberin DevamıReklam

“Bu sene Ahi Evran Yılı olması hasebiyle daha geniş ve anlamlı organizasyonlar yapıldı. İnşallah bu çalışmalarla Ahiliğin ilkeleri olan dürüstlük, ahlak, kalite gibi birçok değer gelecek nesillerimize anlatılacak. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Ahilik bizim özümüz, kültürümüz. Bizi biz yapan değerlerimiz, hamurumuzun yoğrulduğu değer. Yok olmasına müsaade etmeden gelecek nesillere aktarmak bizim vazifemizdir. Bu bakışla yürüyor ve işlerimizi koordine ediyoruz.”

“VATANDAŞLARIMIZI KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ”

Denizli’de Ticaretin Derin Kökleri: Ahilik ve Altıneller Festivali’nin çok önemli olduğunu, çok özel sanatçıların geleneksel el sanatlarını özel performanslarıyla sunacağını ve birçok etkinlik düzenleneceğini belirten Zolan, şunları kaydetti:

“Festival şehrimizde ilk defa düzenleniyor. Bundan dolayı gayret eden, destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızı ecdattan gelen kültürel değerlerimizle buluşturacağız. Denizli’nin yakından bildiği, kendi içinde olan Ahi Sinan ve Ahi Duman ecdatlarımızın da ruhları şad olsun. Onların bayrağını inşallah biz ilelebet taşımaya gayret edelim.”

ATİK: GELENEĞİ YAŞATMAK İÇİN ELİMİZDEN NE GELİYORSA YAPACAĞIZ

Vali Atik de Ahi Evran Yılı kutlamaları kapsamında Denizli’de güzel bir başlangıç yapmak istediklerini ifade ederek, “Ahilik kültürü Denizli’deki derin ticari faaliyetlerin anlamını bir kez daha ortaya koyuyor. Denizlimizin neden bir ticaret ve sermaye kenti olduğunu çok çok daha iyi anlıyoruz. Ahilik teşkilatı sayesinde, geçmişten getirmiş olduğumuz değerler sayesinde dürüst esnaflık, helal kazanç üzerine kurulmuş bir anlayışla bugün çok şükür Denizlimiz Türkiye ekonomisinde çok ciddi bir yer edinmektedir. Biz bu geleneği yaşatmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu organizasyonda çok kıymetli emeği olan başta Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan beyefendiye ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bu organizasyonda bizi çok ciddi maddi ve manevi olarak desteklediği için. Ahi Evran Yılı kutlamalarının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.