Protokol ve engelli bireyler etkinlikte buluştu – D20Haber
02.03.2024, Cumartesi
9 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Protokol ve engelli bireyler etkinlikte buluştu

Protokol ve engelli bireyler etkinlikte buluştu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 3 Aralık 2023 Pazar - 17:48Güncelleme: 3 Aralık 2023 Pazar - 17:49
Protokol ve engelli bireyler etkinlikte buluştu

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutladı. Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen program, protokol ile özel bireyleri buluşturdu. Engelli bireylerin gösterileri ilgi ve beğeniyle izlendi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında çeşitli programlar düzenledi.Denizli Valiliği önündeki program, Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

 

Burada engelliler adına bir basın açıklaması yapan Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör, “Bugün dünya nüfusunun yüzde 16’sı özel gereksinimlidir. Bizler meclis olarak özel gereksinimli kişilerin sorunlarının anlaşılmasını teşvik etmeyi ve özel gereksinimli kişilerin onuru, hakları ve refahı için desteği harekete geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından “Engelsiz bir dünya” sloganı ile güvercin uçurtma etkinliği yapıldı. Katılımcılar çok sayıda güvercini gökyüzüne bıraktı.

Daha sonra Denizli Valiliği önünden 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na kadar Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe Vali Ömer Faruk Coşkun, eşi Sevilay Coşkun, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eşi Berrin Zolan, Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyeleri, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

 

ZOLAN: ÖNEMLİ OLAN DÜŞÜNCELERDEKİ ENGELİ KALDIRMAK

Burada konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, engelli bireylerin önündeki birçok engeli kaldırarak bugünlere ulaştıklarını söyledi. Zolan sözlerine şöyle devam etti:

“Önemli olan düşüncelerdeki, zihniyetteki engelleri kaldırmaktır. İnşallah hep beraber tüm engelleri aynı engelsiz gibi yaşamak için gayretlerimiz artarak devam edecek. Sizlerin çok mutlu olmaları için yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak birçok proje gerçekleştirdik. Devletimiz, bakanlıklarımız başta olmak üzere tüm kurumlarımız birçok proje gerçekleştirdi. Allah’ım bu yapılanların üzerine artı koyarak yolumuza devam etmeyi nasip etsin.”

Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nin yapımında sona yaklaştıklarını belirten Zolan, “Tüm engellilerimize hizmet verecek merkezimizin yapımında yüzde 80’lere yaklaştık. İnşallah birkaç ay içinde hep beraber tesisimizin açılışında olacağız. Eğer bir devlet, belediye engelli bireye sahip çıkıyorsa o devlet, belediye var demektir. Sosyal belediyecilik ve sosyal devlet bunu gerektirir. Geçmişe dönüp baktığımızda evlere hapsedilen engelli kardeşlerimiz artık tüm imkanlarla birlikte hayatın her alanında yer alıyor. Birlikte el ele verdiğimiz zaman, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur ” dedi.

ÖĞRENCİLERDEN MUHTEŞEM PERFORMANS

Özel okul öğrencileri ve sivil toplum kuruluşları da gösterilerini sundu. İşaret dili ile İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, İsmail Tosunoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu, Oktay Mersin Özel Eğitim Anaokulu, Şükriye Demireren Özel Eğitim Anaokulu, Dentaş Özel Eğitim Uygulama Okulu, Polis Amca Özel Eğitim Uygulama Okulu, Umut Çocukları Derneği, Eğitim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Denizli Görme Engelliler Ortaokulu, Çamlık Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Denizli Down Sendromlular Derneği öğrencilerinin performansı beğeni topladı.

Bu arada, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin özel gereksinimli bireylere hizmet veren sivil toplum kuruluşlarında görev almış üye ve gönüllülere şükran belgesi verildi.