27.10.2021, Çarşamba
9 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. DESKİ ile AFAD’tan ortak tatbikat

DESKİ ile AFAD’tan ortak tatbikat

Haber Merkezi - 8 Ekim 2021 Cuma - 10:41 DESKİ ile AFAD’tan ortak tatbikat

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) iş birliğiyle arama ve kurtarma tatbikatı düzenlendi.

A- A+

DESKİ ile AFAD arasında yapılan eğitim protokolü kapsamında, arama-kurtarma eğitimi ve dağlık alanda arama-kurtarma tabikat programı düzenlendi. İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen 2021 yılı “Türkiye Afet Eğitim Yılı” kapsamında düzenlenen dağlık alanda doğa arama-kurtarma eğitimi, Karataş mevkisinde yapıldı. Tatbikata DESKİ’den hekim, hemşire, iş güvenliği uzmanları ve psikologdan oluşturulan 14 kişilik arama kurtarma ekibi katıldı.

Teorik ve pratik olarak gerçekleştirilen programda; psikolojik hazırlık eğitimi, lojistik, intikal, güvenlik, tamp-aydes-ikas, tahliye ve tahliye türleri, genel yapı bilgisi, genel hazmat bilgisi, coğrafi bilgi sistemi kullanımı konuları işlendi.

Haberin DevamıReklam

Ayrıca kurtarmada kullanılan ipler, halatlar-düğümler, teknik malzemeler ve kamp malzemeleri, sedye ile yaralı tahliyesi, dar ve dik açı ile yaralı tahliyesi-palanga sistemleri, INSARAG uygulamaları konularında teorik eğitimler verildi.

Büyükşehir Belediyesi DESKİ arama kurtarma ekibi uygulamalı olarak da enkaz simülasyonlarında çalışarak, kentsel arama kurtarma ve dağlık alanda çalışarak doğa arama kurtarma etaplarını tamamladı.