19.05.2022, Perşembe
16 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Coronavirüs önlemlerini kontrol için düğün timleri...

Coronavirüs önlemlerini kontrol için düğün timleri görevlendirildi

Engin ÜNAL / D20HABER - 7 Ağustos 2020 Cuma - 16:06 Coronavirüs önlemlerini kontrol için düğün timleri görevlendirildi

Denizli’de son dönemde artış gösteren coronavirüs vakalarına karşı düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda önlemlere uyulup uyulmadığı oluşturulan ekipler tarafından kontrol edilecek.

A- A+

Vali Ali Fuat Atik, D20haber.com Genel yayın Yönetmeni Engin Ünal’a yaptığı açıklamada, coronavirüs bulaşısında düğün, nişan, sünnet töreni ve benzeri organizasyonların önemli kaynak olduğuna dikkati çekti. Sokak düğünlerine COVID-19 önlemlerine uyulması koşuluyla izin verildiğini anımsatan Atik, ancak Çivril’de bir düğünde yaşananların yeni önlemler almaya sevk ettiğini belirtti.

Sorumluluk bölgelerine göre polis ve jandarmanın denetim ekipleri oluşturacağını kaydeden Atik, organizasyonu düzenleyen kişiden coronavirüs önlemlerine uyacağına dair taahhütname alınacağını, oluşturulan ekiplerin de bunlara uyulup uyulmadığını titizlikle kontrol edeceğini, uyarılara rağmen devamında gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi.

İL HIFZISSIHHA MECLİSİNDEN KARAR

Bu arada, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıha Meclisi, düğün, nişan, sünnet ve benzeri organizasyonlarda alınacak önlemleri karara bağladı. Buna göre, öncelikle maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulması kurallarına aykırı durumlara kesinlikle müsaade edilmeyecek.

Uyulması zorunlu kurallara ilişkin sektör temsilcileri/işletmeciler/organizatörler ve esnaf odaları temsilcileri ile toplantılar düzenlenecek, İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının ilgililere tebliğ edilecek, tedbirlereuyulması konusunda uyarılarda bulunulacak.

Uyarıcı ve uzman denetim ekipler, kontroller gerçekleştirilecek. Birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün süreyle faaliyet durdurma cezaları uygulanacak.

Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri dışında tedbirlere uyulup uyulmadığını tespit etmek üzere sivil personel veya resmi görevliler (sivil kıyafetli) tarafından kontroller gerçekleştirilecek.