08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Temiz çevreye katkıda bulunan okullar ödüllendirildi

Temiz çevreye katkıda bulunan okullar ödüllendirildi

Haber Merkezi - 6 Haziran 2022 Pazartesi - 17:53 Temiz çevreye katkıda bulunan okullar ödüllendirildi

Denizli’de, Atık Toplama, Atık Pil Toplama ve Sıfır Atıkla Hayal Et Tasarla yarışmalarında dereceye giren okullar ödüllendirildi.

A- A+

Çevre konusunda farkındalık yaratmak amacıyla il genelinde 113 gönüllü okulun katılımıyla düzenlenen sıfır atık yarışmasında dereceye giren okullar için Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde ödül töreni düzenledi.

Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Mehmet Fatih Namık Öztürk, Milli Eğitim Müdür vekili Süleyman Ekici, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Milli Eğitim Müdür Vekili Ekici, törendeki konuşmasında, “Sürdürülebilir bir çevre adına plastiğin, camın,kağıdın dönüştürülebilir olması için de okullarımızda çalışmalar yapıyoruz. Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla okullarımıza atık kutuları koyduk ve bunu artık bir kültür, bir bilinç haline getirmeye çalıştık. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yine bu kapsamda Büyükşehir Belediyemizin ve Sayın Başkanımızın çok büyük destekleriyle yarışma düzenledik. İnşallah bu bilinç okullarımızda, şehrimizde yaygınlaşır. Temiz bir gelecek, temiz bir çevre için tüm öğrencilerimizi bilinçli, gayretli olmaya davet ediyorum” dedi.

 

ZOLAN, ÇEVRE YATIRIMLARINI ANLATTI

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, göreve geldikleri ilk günden bu yana yaptıkları hizmetlerle Denizli’yi en temiz, en çevreci ve en sağlıklı şehir unvanlarını almak için çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Denizli’de bugüne kadar gerçekleştirilen altyapı, doğal gaz, yeşil alan, park, iklim değişikliği çalışmalarıyla ilgili bilgi sunan Zolan, şöyle devam etti:

“Bu yatırımlar tabii ki önemliydi ama esas olan alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Hiçbir şey sınırsız, sonsuz değil. Dünyamızı vahşice yok etmeye hakkımız yok. Özellikle sıfır atık konusundaki yaklaşım çok önemli, çöp olarak gördüğümüz şeyler aslında çöp değil, aslında onlar milli servet. Petrolle üretilen plastiği tekrar tekrar kullanmamız gerekiyor ki imkânlarımız azalmasın.Bu dünyanın gelecek nesillere kalması için gayret sarf edilmesi gerekiyor.”

“ÇEVRE BİLİNCİYLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Haberin DevamıReklam

Türkiye’de 150 dolayında belediyenin üye olduğu Enerji Kentleri Birliği Başkanlığı görevini de sürdürdüğünü hatırlatan Zolan, Türkiye’nin son 10 yılda yenilenebilir enerji alanında büyük bir ivme kazandığına dikkat çekti.

“Türkiye elektriğinin yüzde 50’sini artık güneş, rüzgar, HES gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor. İyi bir mesafe aldık ama yetmez” diyen Zolan, “Dünyada siyasi, ekonomik krizler, savaşlar olabilir ama bir gün bu krizler biter. Ancak çevre krizlerinden kolay kolay dönüş olmaz. Çevre krizi yaşamamak için bugünden almamız gereken önlemler var. Her birimizin alması gereken önlemler var. İnşallah bu çevre bilinciyle yolumuza devam edeceğiz. İnşallah yarınımız bugünden daha temiz olsun, daha aydınlık olsun” ifadelerini kullandı.

SÜRMELİ’DEN “İKLİM KRİZİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK” SUNUMU

Hava durumu haberleriyle tanınan Bünyamin Sürmeli de “İklim Krizi ve Sürdürülebilirlik” konulu sunum gerçekleştirdi. Sürmeli, “İklim değişikliği adına küresel ölçekte bütün insanlık tedbir almazsa ya da düzgün bir yaşantıya geçmezse atmosferi daha yaşanabilir hale getiremiyoruz. Havamızı temiz solumak, hastalıklardan uzak kalmak bizim yereldeki yaptıklarımızla bağlantılıdır. Dünya üzerinde 150 milyon yıl hakim tür olarak yaşayan dinozorlar var. Dinozorlar 150 milyon yıl dünyaya sahip çıkmışlar. Biz ise 150- 200 bin yıl sahip çıkmışız. Doğayı öldürerek kendimiz yaşayabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU

Programda, Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Geri Dönüşümlü Atık Toplama, Atık Pil Toplama ve Sıfır Atıkla Hayal Et Tasarla yarışmalarında dereceye giren okullara ödülleri verildi.

Bu arada, fuaye alanında Denizli Büyükşehir Belediyesi, DESKİ ile geri dönüşüm ve iklim değişikliği alanlarında faaliyet gösteren firma stantları ile resim sergisi ve geri dönüşümlü atıklarla tasarlanan eserleri gezildi. Başkan Zolan ve beraberindekiler burada katılımcılara çeşitli hediye verdi.