02.10.2022, Pazar
21 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir ekiplerinden kömür denetimleri

Büyükşehir ekiplerinden kömür denetimleri

Haber Merkezi - 15 Eylül 2022 Perşembe - 14:06 Büyükşehir ekiplerinden kömür denetimleri

Denizli Büyükşehir Belediyesince, soba ve kalorifer kazanlarında kullanılan kömürlerin neden olduğu hava kirliliğini önlemek amacıyla denetimler başlatıldı.

A- A+

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin kontrolü için yetki devri alan Denizli Büyükşehir Belediyesi, kömür satış noktalarında denetimlere başladı. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı hava kirliliği denetim ekipleri, kömür satışı yapılan noktalarda rastgele seçilen torba kömürlerden numune alarak, tahlil için laboratuvara gönderiyor.

Denetimlerde ayrıca, kömür satışı yapan işletmelerin iş yeri açma ve çalışma ruhsatları ile satış izin belgelerinin olup olmadığı ve kömür çuvallarının Katı Yakıtların Kontrolü Yönetmeliği’nde yer alan yerli ve ithal kömür torba örneğine uygun olup olmadığı da kontrol ediliyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ramazan Değirmenci, denetimlerin devam edeceğini belirterek, “Kalitesiz kaçak kömür tüketimi, hava kirliliğini artıran etkenlerin başında geliyor. Çevreye büyük zarar veren hava kirliliği, insan sağlığı açısından da büyük tehlike oluşturuyor. Solunum enfeksiyonlarına neden olan hava kirliliği birçok hastalığı da tetikliyor” dedi.

Alınan numunelerin Denizli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Denizli Çevre Kalite (DENÇEV) Laboratuvarında analizlerinin yapıldığını kaydeden Değirmenci, sonuçları olumsuz çıkan kömürlerin satışlarının yasaklandığını bildirdi.

Haberin DevamıReklam

Kalorifer kazanın ve sobalarda kömür yakmayla ilgili de bilgi paylaşan değirmenci, “Kömürü tutuştururken yakıt özelliği taşımayan boyalı ve cilalı malzemeler ile plastik malzemeler kesinlikle kullanılmamalı. Bununla ilgili vatandaşlarımız olumsuz bir şeyle karşılaşırlarsa belediyemize bilgi vermelerini istiyoruz. Çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan iklim krizi ile mücadele kapsamında ilimizde sera gazı salımlarını ve ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğini en az düzeye indirmek için Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak denetimlerimizi aralıksız sürdürmekteyiz” diye konuştu.

Öte yandan, Denizli İl Mahalli Çevre Kurulunca 2021 yılında güncellenen kararlarının devam ettiğine dikkat çekilirken, vatandaşlardan şu hususlara dikkat edilmesi istendi:

“Denizli merkez ilçeleri (Pamukkale ve Merkezefendi) ile Acıpayam, Honaz, Sarayköy, Serinhisar, Tavas ve Çivril merkez sınırları içerisinde doğalgaz altyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde merkezi ısınan konutlarda doğalgaz dönüşümünün yapılarak, kullanıma geçirilmesi zorunludur. Doğalgaz alt yapısı olmayan bölgelerde merkezi ısınma sistemine sahip 5 daire ve üzeri binalarda ise TSE standartlarına göre bacalara filtre takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan yerli kömürlerde alt ısıl değerin MÇK Kararı’na göre 5400 kcal/kg ve kükürt oranının yüzde 1,2, ithal kömürde ise alt ısıl değerin 7200 kcal/kg ve kükürt oranının ise yüzde 0,9 olmasına dikkat edilmektedir.”