Büyükşehir ekiplerinden kömür denetimi – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir ekiplerinden kömür denetimi

Büyükşehir ekiplerinden kömür denetimi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Eylül 2023 Cumartesi - 11:27Güncelleme: 2 Eylül 2023 Cumartesi - 11:27
Büyükşehir ekiplerinden kömür denetimi

Denizli Büyükşehir Belediyesince, soba ve kalorifer kazanlarında kullanılan kömürlerin neden olduğu hava kirliliğini önlemek amacıyla kömür satış noktalarında denetimlere başlandı.

Isınmadan kaynaklı hava kirliliğinin kontrolü için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yetki devri alan Denizli Büyükşehir Belediyesi, kömür satış noktalarında denetimlere başladı. . Denizli Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Başkanlığı hava kirliliği denetim ekipleri, kömür satışı yapılan noktalarda rastgele seçilen torba kömürlerden numune alarak, tahlil için laboratuvara gönderiyor.

Denetimlerde ayrıca, kömür satışı yapan işletmelerin işyeri açma ve çalışma ruhsatları ile satış izin belgelerinin olup olmadığı ve kömür çuvallarının Katı Yakıtların Kontrolü Yönetmeliği’nde yer alan yerli ve ithal kömür torba örneğine uygun olup olmadığı da kontrol ediliyor.

FİLTRE TAKMA ZORUNLULUĞU VAR

Haberin DevamıReklam
Öte yandan, Denizli İl Mahalli Çevre Kurulunca 2021 yılında güncellenen kararlarının devam ettiğine dikkat çekilirken, vatandaşlardan şu hususlara dikkat edilmesi istendi:

“Denizli merkez ilçeleri (Pamukkale ve Merkezefendi) ile Acıpayam, Honaz, Sarayköy, Serinhisar, Tavas ve Çivril merkez sınırları içerisinde doğalgaz altyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde merkezi ısınan konutlarda doğalgaz dönüşümünün yapılarak, kullanıma geçirilmesi zorunludur.

Doğalgaz alt yapısı olmayan bölgelerde merkezi ısınma sistemine sahip 5 daire ve üzeri binalarda ise TSE standartlarına göre bacalara filtre takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan yerli kömürlerde alt ısıl değerin MÇK Kararı’na göre 5400 kcal/kg ve kükürt oranının yüzde 1,2, ithal kömürde ise alt ısıl değerin 7200 kcal/kg ve kükürt oranının ise yüzde 0,9 olmasına dikkat edilmektedir.”

DENETİMLER DEVAM EDECEK

Alınan numunelerin Denizli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Denizli Çevre Kalite (DENÇEV) Laboratuvarı’nda analizlerinin yapılacağı ifade edilirken sonuçları olumsuz çıkan kömürlerin satışlarının yasaklanacağı ve denetimlerin artarak devam edeceği kaydedildi.