26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Ağır vakalar hariç COVID-19 numuneleri evde...

Ağır vakalar hariç COVID-19 numuneleri evde alınacak

Haber Merkezi - 6 Ağustos 2020 Perşembe - 18:48 Ağır vakalar hariç COVID-19 numuneleri evde alınacak

Denizli’de, hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç olmak üzere hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numuneleri evlerinde alınacak ve izolasyon süreçleri evlerinde izlenecek.

A- A+

Denizli İl Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında yaptığı toplantıda, COVID-19 önlemleriyle ilgili yeni kararlar aldı. Konuyla ilgili açıklamada, İçişleri Bakanlığının 30.07.2020 tarihli “COVID-19 ek tedbirler” konulu yazısında, coronavirüs salgınıyla mücadelede gelinen aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı, alınacak önlemlerin bu önceliklere göre şekillendirileceğinin belirtildiği kaydedildi.

ALINAN KARARLAR

Açıklamada, İl Hıfzıssıha Meclisinin bundan sonraki sürece ilişkin kararlarına göre, hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç, hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numuneleri evlerinde alınacak.

Bu kişilerin izolasyon süreçleri evlerinde izlenecek, tedavileri de evlerinde yapılacak. İzolasyona tabi tutulan kişilerin bilgileri İl Sağlık Müdürlüğünden sağlanarak, özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığı kaymakamlıklar ve kolluk birimlerince birebir takip edilip, sıklıkla denetlenecek.

“FİLYASYON ÇALIŞMALARI TAKİP KURULLARI” OLUŞTURULACAK

Toplantıda, il merkezinde vali yardımcısı, ilçelerde kaymakamlar başkanlığında “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulması, hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin birebir takip edilerek her gün saat 16.00’da sağlık, kolluk ve uygun görülen diğer birim temsilcileriyle bir araya gelinmesi, alınması gerekli önlemlerin belirlenmesi ve hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişinin temaslılarına daha hızlı ve etkili ulaşabilmek amacıyla oluşturulan filyasyon ekiplerine kolluk birimleri ile köylerde/mahallelerde muhtar, öğretmen ve imamlarca gerektiğinde destek verilmesi de kararlaştırıldı.