08.10.2022, Cumartesi
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli’de ağaç ve ormanların hastalıklara karşı...

Denizli’de ağaç ve ormanların hastalıklara karşı korunması konuşulacak

Haber Merkezi - 11 Mayıs 2022 Çarşamba - 10:57 Denizli’de ağaç ve ormanların hastalıklara karşı korunması konuşulacak

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ev sahipliğinde düzenlenen COST Aksiyon programı kapsamında, bilim insanlarınca kent ağaçlarının ve ormanlarının hastalık ile zararlı tehditlerine karşı korunması konuşulacak.

A- A+

Denizli, kent ağaçları ile ormanlarının hastalık ve zararlı tehditlerine karşı korunması, bilimsel bilginin sürdürülebilir hale gelmesi ve çözüm yolları geliştirilmesi programına 2 gün sürecek önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Avrupalı araştırmacılar arasında etkileşim ve işbirliğini destekleyen COST Aksiyon kapsamında düzenlenen programa 32 ülkeden 50’ye yakın bilim insanı ve uzman katılıyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EYLEM PLANI VURGUSU

PAÜ Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda başlayan programa Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Ali Değirmenci, PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Merve Sakarya Serim, bilim insanları ve davetliler katıldı. Değirmenci açılış konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi olarak iklim değişikliğine karşı gerekli aksiyonları almaya devam ettiklerini belirterek, “Türkiye’de iklim değişikliği eylem planı hazırlayan ilk 3 belediyeden biriyiz” dedi.

“BU BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞIDIR”

İncilipınar Parkı’nın Türkiye’deki tek Yeşil Bayrak sahibi park olduğu dile getiren Değirmenci, “Yeşil Bayrak aktifliğini devam ettiriyoruz. Yeşil alanlardaki kaliteyi artırırken, bunları korumaya yönelik de çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından 2021 yılında düzenlenen Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda Denizli’nin Dünya 2’ncisi olduğunu hatırlatan Değirmenci, “Bu bizim için gurur kaynağıdır. Bir başarıyı yakalamak ne kadar zor ise onu sürdürülebilir kılmak belki ondan daha zor. Onun için bu güzel başarıyı Denizlili vatandaşlarımızla birlikte yaşatmaya devam edeceğiz. COST Aksiyon kapsamında Denizli özelinde ülkemizdeki ve Avrupa Birliği’ndeki ağaç ve bitkilerin de zararlılardan korunması sağlıklı yaşamalarını devam ettirmek ve insan hayatını daha kaliteli hale getirmek için bu projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese başarılar diliyorum” dedi.

Haberin DevamıReklam

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ KONUŞULACAK

PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar ise, önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı. Atar, “Avrupa ülkelerinin iklim ve uyum süreci kapsamında yeşil altyapıya verdiği önem her geçen gün artmaktadır. Yeşil altyapının karakteristik unsuru olan ağaçlar, iklim değişikliği, ticaret ve ulaşım yoluyla getirilen yabancı haşereler tarafından giderek artan bir şekilde tehdit edilmektedir. Bu ve benzeri konuların ele alınmasından ve siz değerli bilim insanlarınca değerlendirilmiş olmasından son derece memnuniyet duymaktayız” diye konuştu.

SUNUM YAPILDI

Açılış konuşmalarının ardından, Öğretim Üyesi Dr. Ceyda Beram ile Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Merve Sakarya Serim, yapılan çalışma ve projeler hakkında katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi.

İNCELEME VE TESPİTLER YAPILACAK

İki gün boyunca sürecek organizasyonda kent ağaçlarının sağlığı ve problemlerin belirgin bir şekilde azaltılması konusu bilim insanlarınca değerlendirilecek. Program kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi Fidanlığı, Servergazi Türbesi, Çamlık Mesireliği ve İncilipınar Parkı gibi alanlarda inceleme ve tespitlerin yapılacağı kaydedildi