Zolan: 300 dar gelirli aile doğalgaza kavuştu – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: 300 dar gelirli aile doğalgaza...

Zolan: 300 dar gelirli aile doğalgaza kavuştu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Mart 2024 Perşembe - 13:10Güncelleme: 7 Mart 2024 Perşembe - 13:11
Zolan: 300 dar gelirli aile doğalgaza kavuştu

Denizli Büyükşehir Belediyesinin, kentte hava kalitesinin daha da iyileştirilmesi ve dar gelirli ailelerin doğal gaza kavuşması hedefiyle başlattığı proje kapsamında 300 dar gelirli aile doğal gaza kavuşurken, 200 aile için de yeni çalışma başlatıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Denizli Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü Denizli Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi kapsamında 300 dar gelirli aile doğal gaza kavuştu. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, doğal gaza kavuşan aileler ile projeye yeni dahil olan vatandaşlarla bir araya geldi.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Başkan Osman Zolan’ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ramazan Değirmenci, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Kamile Akın, projeden yararlanan aileler ve yakınları katıldı.

 

“DOĞAL GAZ AYRI BİR GÜZELLİK”

Başkan Zolan, burada yaptığı konuşmada, projenin ilk etabının yaklaşık 6 ay önce başladığını, 300 ailenin doğal gaza kavuştuğunu, 200 aile için de yeni çalışmaların başlayacağını söyledi. Yeni etap için ihalenin yapıldığını, 200 ailenin oturduğu evlerin kombi, kalorifer tesisatı ve tüm peteklerinin en geç 3 ay içinde hazırlanacağını ve doğal gaz bağlanacağını kaydeden Zolan, “Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun. Doğal gaz ayrı bir güzellik, buna ulaşmanız ve kullanmanız gerekiyor. Sadece ısınmada değil, doğal gaz aynı zamanda mutfakta ve sıcak su kullanmak için de çok daha faydalı” dedi.

ZOLAN’A KAHVE VE YEMEK TEKLİFİ

Doğal gazın maddi anlamda kömüre göre çok daha avantajlı olduğunu anlatan Zolan, projenin bir faydasının ise hava kirliliği konusunda olduğunu belirterek, “Bir zamanlar şehrimizde nefes dahi almakta zorlanırken doğal gazın gelmesi ve diğer çalışmalarımızla hava kalitemiz çok daha iyi seviyelere geldi. İnşallah bu ve benzeri projelerimizle hava kalitemiz daha da iyileşecek” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Başkan Zolan vatandaşların merak ettikleri soruları yanıtladı. Doğal gaza kavuşan ve yeni projeye dahil olan bazı vatandaşlar, memnuniyetlerini dile getirerek Başkan Zolan’ı evlerine davet etti, artık rahatça kullanabilecekleri doğal gazla kahve ve yemek pişirme teklifinde bulundu.

DENİZLİ HAVA KALİTESİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ PROJESİ

Dünyada hızla yayılan ve ciddi önlemler alınmadığı takdirde küresel bir felâkete dönüşmesi muhtemel hava kirliliğinin önlenebilmesi için yürütülen projeyle Denizli’de ısınma kaynaklı hava kirliliğine neden olan kömür kullanımının azaltılması hedefleniyor.

Denizli Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi’yle ilk etapta 300 dar gelirli aile doğal gaza kavuştu. Denizli merkez ilçelerini kapsayan projeyle, hava kirliğinin daha yoğun olduğu mahalleler, dar gelirli aileler, binaların doğal gaz sistemine uyumluluğu gibi kriterlerçok yoğun bir şekilde yapılan çalışmalar sonucu tespit ediliyor. Proje ilk olarak Alparslan Mahallesi’nde başlatılırken, hak sahiplerinin konutlarına kalorifer tesisatı, kombi ve diğer doğal gaz sistemleri ücretsiz olarak döşendi.