29.07.2021, Perşembe
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi

Haber Merkezi - 16 Temmuz 2021 Cuma - 09:33 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi

Denizli'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Delikliçınar’da toplanan vatandaşlar, demokrasi nöbeti tuttu, gece camilerden selalar okundu.

A- A+

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla, 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Programa, 11’inci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Cengiz Güven, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör ve diğer protokol üyeleri katıldı.

 

Şehitler için saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunduğu programda, Büyükşehir Belediye binasındaki dev ekrandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla gerçekleştirdiği Millete Sesleniş hitabını izleyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının marşları ile konservatuvar ekibinden ilahi ve kahramanlık türkülerini dinledi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında milli sporcuların katılımıyla “sancak koşusu” yapıldı. Ziya Tıkıroğlu Açıkhava Tiyatrosu önünden başlayan etkinlikte 100 metre arayla konumlanan milli sporcular, sırayla taşıdıkları sancağı 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na ulaştırdı. 25 milli sporcunun görev aldığı etkinlikte milli sporcu Mehmet Haydar Türk, Vali Ali Fuat Atik’e sancağı takdim etti. Vali Atik sancağı öperek teslim alırken, koşuya katılan sporculara teşekkür belgesi verdi.

ATİK: BU VATANI BÖLDÜRTMEYECEĞİZ

Vali Ali Fuat Atik, törende yaptığı konuşmada, kentin 15 Temmuz gecesi milli mücadele ruhuyla sokaklara indiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Toprağını parçalamak isteyen, bizden gibi görünüp bizim gibi olmayan, dini kisve altında vatandaşımızı kandırmış teröristlere karşı, Denizli’den bir ses haykırdı. Vatanımıza, milletimize sahip çıktığınız için sizlere sonsuz şükranlarımı arz ediyorum. Denizli 1919’da gösterdiği kahramanlığı 5 yıl önce de gösterdi. Bu benim Denizlili vatandaşlarımın genlerinde var. Allah hepinizden razı olsun. Bizi Anadolu topraklarından söküp atmak için türlü türlü oyunlar denediler ama başaramadılar, başaramayacaklar. Özellikle son yıllarda ülkemizin istikrarlı gidişatını bozmak isteyen, bu istikrarı hazmedemeyen, Türk milletinin ağaya kalkmasını, Türklerin şahlanmasını hazmedemeyenler maşa olarak elemanlarını, kudurmuş köpeklerini sahneye sürdüler. Çok şükür böyle bir milletin evladıyım. Biz bu vatanı böldürtmeyceğiz.”

ZOLAN: TÜM TÜRKİYE KIYAMA KALKTI

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, Denizlililerin 5 yıl önce olduğu gibi aynı ruhla 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda toplandığını söyledi. 15 Temmuz 2016 gecesini hatırlatan Zolan, “Hain darbe girişimi, ülkemizi paramparça etme girişimi, bayrağımızı indirme, ecdadımızı unutturma girişiminin başladığı anda şükürler olsun ki sizler, hemşehrilerimiz, 81 ilde tüm kardeşlerimiz, imanıyla, inancıyla, vatan sevgisi ile bayrak aşkıyla kıyama kalktı, geçit vermediniz. Bugün bayrağımızın dalgalanması sizlerin sayesinde oldu. Onun için ben en başta sizlere çok teşekkür ediyorum. Eğer bugün 15 Temmuz destanından bahsedebiliyorsak bugün dimdik ayakta isek, sizlerin dirayetiyle ve kendi iradenizle, millet iradesine, vatanımıza sahip çıkmanıza bağlıdır” dedi.

“SU UYUR DÜŞMAN UYUMAZ”

100 yıl önce Türkiye’yi parçalamak isteyenlerin, 15 Temmuz 2016’da da farklı bir senaryo ile aynı amaca yönelik hamleler yaptığına dikkati çeken Başkan Osman Zolan, şöyle konuştu: “İşte 100 yıl önce nasıl Anadolumuz dört bir tarafından yedi cephede işgal edildi. O gün Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüz ve silah arkadaşları Türk milletiyle beraber kurtuluş mücadelesi verdiyse, 100 yıl sonra 15 Temmuz’da içimizdeki hainleri maşa olarak kullanan dış güçler maalesef milletimizin parasıyla alınan silahlarının namlularını milletimize, sivillere gözünü kırpmadan çevirdi. Su uyur, düşman uyumaz. Onun için biz de uyanık olacağız. Belki başka yöntemlerle, başka gruplarla, başka silahlarla içimize yine girecekler ve bu cennet vatanı elimizden almak için gayretlerine devam edecek. Onun için uyanık olmamız gerek, kol kola girip bir bütün olmamız gerek. Milli olmamız, yerli olmamız gerek.”

15 Temmuz 2016 gecesi meydanlara akın eden herkese teşekkür eden Başkan Osman Zolan, “İnşallah bu can bu bedende oldukça Allah’ın izniyle hep beraber bayrağımıza, vatanımıza sahip çıkacağız. İnşallah ezanlar okunmaya devam edecek. Bir ve beraber bu topraklarda hür ve bağımsız olarak yaşamaya devam edeceğiz. Allah hepinizden razı olsun. Sizler olduğu sürece bu inanç, bu kudret, bu güç, bu milli irade olduğu sürece inşallah cumhuriyetimiz, vatanımız, bayrağımız ilelebet payidar olacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından okunan selanın ardından dua yapıldı.