19.05.2022, Perşembe
16 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli’de 12 saha altın aramak için...

Denizli’de 12 saha altın aramak için ihaleye çıkarıldı

Engin ÜNAL / D20HABER - 11 Ağustos 2020 Salı - 14:50 Denizli’de 12 saha altın aramak için ihaleye çıkarıldı

Denizli’nin 5 ilçesi altına aramalarına açılacak. Binlerce hektar alanı kapsayan, ormanlık alanda ve bazıları su kaynaklarına yakın olan bölgelerde yer alan altın arama sahalarının ihalesi 31 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

A- A+

Türkiye genelinde 766 maden sahası, 6592 sayılı kanunla değişik 3213 sayılı Maden Kanunu hükümleri uyarınca ihale yoluyla altın aramalarına açılacak. Altın aramalarına açılacak iller arasında Denizli’de bulunuyor. İhale gerçekleştiğinde beş ilçede 12 saha altın aramalarına açılmış olacak.

ALTIN ARANACAK İLÇELER

31 Ağustos Pazartesi günü saat 09.30’da Ankara’da yapılacak ihaleye göre; Tavas, Çameli, Çal, Kale ve Buldan’da binlerce hektar alan altın aramalarına açılmış olacak. Altın aramalarına açılacak bölgelerin ormanlık alanda olması ve bazılarının su kaynaklarına yakın bulunması dikkati çekiyor.

TAVAS’TA YOĞUNLAŞIYOR

Altın arama sahaları, daha önce termik santral ile gündeme gelen Tavas’ta yoğunlaşıyor. 12 sahanın 7’si bu ilçede bulunuyor. İlçede, ihale yoluyla altın aramalarına açılacak yerler şöyle:

Tavas-Ulukent ve Baharlar mahalleleri arasında kalan bölge
Tavas-Kızılca ve Ovacık mahalleleri arasında kalan saha.
Tavas’ın Nikfer ile Acıpayam’ın Mevlütler mahalleleri arasında kalan alan.
Tavas’ın Nikfer ve Ovacık mahalleleri arasında bulunan yer
Tavas’ın Nikfer Mahallesi yakınlarındaki saha.
Tavas Pınarlık Mahallesi yakınlarında kalan bölge
Tavas’ın Pınarlar mahallesi yakınlarındaki yer.

BULDAN’DA DİKKAT ÇEKEN SAHA

Altın aramasına açılan yerler arasında en dikkat çeken yer ise Buldan’da. Süleymanlı ve Kovanoluk mahalleleri arasında kalan bölgede ihaleyi kazanan şirket altın araması yapacak. Ancak, belirlenen bölgenin yakınlarında bir süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca “kesin korunacak hassas alan” ilan edilen doğa harikası Süleymanlı Yayla Gölü bulunuyor.

ÇAL’DA 2 YER İHALE EDİLECEK

Çal’da altın aramasına açılan sahalardan birisi Çakırlar, Ortaköy, Bahadınlar, Çal Kuyucak ve Bekilli’nin Çoğaşlı mahalleleri arasında kalıyor. Diğeri de Karapınar, Çakırlar ve Belevi arasında kalan bir saha.

ÇAMELİ VE KALE’DEKİ SAHALAR

Altın aramalarına açılacak diğer iki ilçe ise Çameli ve Kale. Çameli’de Gürsu, Sofular, Elmalı ve Taşçılar mahalleleri arasında kalan bölge ile Kale’de Demirciler Mahallesi yakınlarında kalan saha, altın aramaları için ihale edilecek.