26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Vali Atik, tarihi yapılara sahip çıkan...

Vali Atik, tarihi yapılara sahip çıkan Büyükşehir Belediyesini kutladı

Haber Merkezi - 12 Ağustos 2020 Çarşamba - 11:35 Vali Atik, tarihi yapılara sahip çıkan Büyükşehir Belediyesini kutladı

Vali Ali Fuat Atik, ildeki tarihi yapıların restorasyonla yeniden ayağa kaldırılması çalışmalarından dolayı Denizli Büyükşehir Belediyesini kutladı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kent belleğini oluşturan yapılarda gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla ilgili Vali Ali Fuat Atik bilgi verdi. İlk olarak Meserret Sokak’ta bulunan Konyalıoğlu Evi ve Osmanbey Konağı’nı Atik’e anlatan Başkan Zolan, daha sonra tarihi Merzeci Un Değirmeni’ni gösterdi.

Merzeci Un Değirmeni’nin Denizli Büyükşehir Belediyesinin ödüllü projesi Genç Denizli’ye ev sahipliği yaptığını, burada gençlere yönelik tiyatro, resim, karikatür, hat sanatı ve geleneksel Türk sanatları kursları verdiklerini anlatan Zolan, göreve geldikleri ilk günden itibaren Denizli’nin tarihi değerlerine sahip çıktıklarını, bu değerleri gelecek nesillere aktarmak için büyük çaba harcadıklarını söyledi.

“DENİZLİMİZE ÇOK DEĞERLER KAZANDIRILMIŞ”

Restorasyon çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediyesini kutlayan Atik ise, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına gerçekten, tüm samimiyetimle söylüyorum, teşekkür ederim. Bir vatandaş olarak hayran oldum. Tarihimizin, kültürümüzün korunması, yeni nesillere aktarılması konusundaki çalışmalar beni gerçekten çok etkiledi. Zamanımız kısıtlı olduğu için kısa inceleme fırsatı bulduk. Özel olarak Sayın Başkanımızla birlikte tekrar gideceğim yapılan çalışmaları ayrıntılı olarak dinlemek istiyorum. Denizlimize çok güzel değerler kazandırılmış ve yaşatılmış, restore edilmiş, çok teşekkür ediyorum” dedi.

RESTORE EDİLEN YAPILAR

Denizli Büyükşehir Belediyesinin restorasyon çalışmalarıyla Külahçıoğlu Un Fabrikası, Merzeci Un Değirmeni, Cezmi Ökten Evi, Necdet Ökten Evi, Adil Beştaş Evi, Necdet Bilge Evi, Abdüloğlu Evi, Sürücü Evi, İbrahim Çallı Evi, Denizli Evi, Konyalıoğlu Evi, Hüseyin Yarenli Evi, Balcı Evi, Buldan Tarakçı Evi, Çivril Mavi Ev, Bereketler Su Sarnıcı, Yediler Türbesi, Baklan Hüsamettin Gazi Türbesi, Üzüm Dedesi Türbesi, Tavas Tekke Yaren Ali Dede Türbesi, Tavas Alaman Sarnıcı, Mehmet Gazi Türbesi, Ali Kahya Türbesi ve Şirvani Türbesi gibi çok sayıda tarihi yapı restore edilerek kente kazandırıldı.