18.05.2022, Çarşamba
16 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Coronavirüsle ilgili yasaklara uymayanlara para cezası

Coronavirüsle ilgili yasaklara uymayanlara para cezası

Haber Merkezi - 24 Mart 2020 Salı - 18:11 Coronavirüsle ilgili yasaklara uymayanlara para cezası

Denizli Valiliği, coronavirüsle ilgili alınan önlemlere ve yasaklara uymayanlara 392 liradan 3 bin 150 liraya kadar para cezası uygulanacağını açıkladı.

A- A+

Açıklamada, coronavirüs (COVID-19) ile etkin mücadele yapılabilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığının 21 Mart 2020 tarihli genelgesinde belirtilen uygulamalara eksiksiz uyulması istenerek, şöyle denildi:

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI İHAL EDENLERLE İLGİLİ UYGULAMA

“65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşların 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.

Genelgeye aykırı hareket ettiği tespit edilen 65 yaş üstü vatandaşlarımızın 2. ihlalleri halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun emre aykırı davranış madde 32.gereğince 392 TL idarî para cezası uygulanacaktır.

UMUMA AÇIK YERLERLE İLGİLİ UYGULAMA

İçişleri Bakanlığının 16.03.2020 tarihli Genelgesinde; umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri faaliyetleri geçici bir durdurulmuştur.

İlgili yasağın ihlal edilmesinin tespiti halinde iş yeri sahiplerine Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150 TL idari para cezası uygulanacaktır.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARIYLA İLGİLİ UYGULAMA

İçişleri Bakanlığının 24 Mart tarihli Valiliklere göndermiş olduğu ek Genelgede, ‘İl ve ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edecek. Araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak’ şeklinde karar verilmiştir.

Genelgeye aykırı hareket ettiği tespit edilen tüm araç sürücülerine 2.ihlallerinin tespiti halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun Emre aykırı davranış madde 32 gereğince 392 TL idarî para cezası uygulanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”