26.01.2021, Salı
9 °C / 13 °C Denizli Hava Durumu

Şehir şebekesine 2021’de saniyede 1100 litre su

Haber Merkezi - 16 Aralık 2020 Çarşamba - 12:33 Şehir şebekesine 2021’de saniyede 1100 litre su

Denizli’nin tarımsal ve içme suyu ihtiyacını karşılamak için 2017 yılında tamamlanan Akbaş Barajı’nın içme suyu iletim hattı ile içme suyu arıtma tesisi inşası devam ediyor. Çalışmaları inceleyen Başkan Zolan, "Projeyle Denizlimizin 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı olmayacak" dedi.

A- A+

Denizli’nin Honaz ilçe sınırları içinde yer alan ve 2017 yılında tamamlanan Akbaş Barajı’nda hayata geçirilen içme suyu isale hattı ile içme suyu arıtma tesisi projesi tüm hızıyla devam ediyor. Toplamda 440 milyon liraya mal olacak dev yatırımın Denizli’nin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacağı ifade edilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Osman Zolan, DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü ile birlikte içme suyu isale hattı ve Denizli İçme Suyu Arıtma Tesisi inşaatında incelemelerde bulundu.

“İÇME SUYU PROJESİ 2021 YILINDA TAMAMLANACAK”

Zolan, 2017 yılında yapımı tamamlanan Akbaş Barajı’nın Denizli’nin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayacağını söyledi. Denizli’nin içme suyu noktasında zengin bir şehir olmadığına dikkati çeken Başkan Zolan, “Şehrimizde derin pompalarla yer altı sularından içme suyumuzu sağlıyoruz. Bu konuda geleceğe daha güvenle bakma ve suyun depolanması anlamında elimizde çok fazla imkan görünmüyor. Derin pompalarla yer altından çektiğimiz ve kaynaklardan gelen su, şu anda Denizlimizin ihtiyacını ancak karşılıyor” dedi.

Denizli’nin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak yatırımla ilgili bilgi veren Zolan, “İçme suyu arıtma tesisimizin günlük kapasitesi 100 bin metreküp olacak ve saniyede 1100 litre su gelecek. Barajdan çelik borularla suyu arıtma tesisimize, arıtma tesisimizden çıkan suyu da aynı çelik hatlarla, şehrimize ulaştıracağız. Projemizi 2021 yılında tamamlamayıp, barajdan gelen suyu şehrimize kavuşturmayı öngörüyoruz” diye konuştu.

“DENİZLİ İÇİN ÖNEMLİ BİR YATIRIM”

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptıkları protokol çerçevesinde, bakanlığa bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün projeyi Denizli Büyükşehir Belediyesi adına inşa ettiğini anlatan Zolan, proje tamamlandığında Denizli’nin 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı yaşamayacağını söyledi.

Akbaş Barajı’nın Denizli’ye kazandırılmasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, eski Tarım ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na teşekkür eden Başkan Zolan, “Bu Denizlimiz için çok önemli bir yatırımdır. Allah’ım kazasız, belasız tamamlamayı nasip etsin. Güzel Denizlimizin yarını daha güzel olsun” ifadelerini kullandı.