Sarayköy Atık Su Arıtma Tesisi açıldı – D20Haber
21.02.2024, Çarşamba
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Sarayköy Atık Su Arıtma Tesisi açıldı

Sarayköy Atık Su Arıtma Tesisi açıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Aralık 2023 Perşembe - 13:02Güncelleme: 14 Aralık 2023 Perşembe - 13:02
Sarayköy Atık Su Arıtma Tesisi açıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesince yaptırılan Sarayköy Atık Su Arıtma Tesisi hizmete girdi. İlçenin atık suları Büyük Menderes Nehri’ne bu tesiste arıtılarak bırakılacak.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresince (DESKİ) yaptırılan Sarayköy Atık Su Arıtma Tesisi, düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Açılış törenine Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eşi Berrin Zolan, Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, eşi Esin Özbaş, DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş törende yaptığı konuşmada, ilçede Denizli’nin ‘büyükşehir’ statüsüne kavuşmadan önce başta içme suyu olmak üzere çok önemli altyapı sorunları yaşandığını hatırlattı. Özbaş, 2014’den bugüne Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın destekleriyle altyapıdan üstyapıya, yeşil alanlardan çevre yatırımlarına hayati ölçüde önemli yatırım ve hizmetlerin Sarayköy’e kazandırıldığını anlatan Özbaş, Zolan’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk ise, atık suları sulama suyu haline getiren çok özel bir tesisin açılışını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“İÇME SUYU SORUNU ÇÖZÜLDÜ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, Denizli’nin büyükşehir olmasının ardından Sarayköy ile birlikte tüm ilçelerde hayati derecelerde önemli sorunlarla karşılaştıklarını söyledi. Sarayköy ilçesine uzun yıllar su taşıyan, ancak zamanla yıpranan hattı öncelikle yenilediklerini kaydeden Zolan, “Sarayköy içindeki içme suyu hattı da işlevsiz haldeydi. İlçeye verilen suyun sadece yüzde 30’u evlere ulaşıyordu. Zaten suyu bulmak, getirmek zor, bir de böylesine bir durum vardı. Yerel seçimlere kısa bir süre kala Sarayköy’ün merkezini darmadağın edecek, olumsuzluklar yaşanacak, ancak çalışmalar tamamlandığında yüz yıla yakın rahatlama yaşanacaktı. Seçimleri değil, Sarayköy’ümüzün geleceğini düşünerek hareket ettik” dedi.

Haberin DevamıReklam
“ARITMA TESİSİNDEN ÇIKAN SU, SULAMA SUYU OLARAK KULLANILABİLİR”

Gelecek 50 yılda içme suyu sorununu bitiren Akbaş Barajı’nın hizmete alınması ve içme suyu deposu kazandırılmasıyla birlikte Sarayköy’ün içme suyu sorununun da çözüldüğünü belirten Zolan, atık suların Menderes Nehri ve ovaya, arıtılmadan karışmaması için de Sarayköy Atık Su Arıtma Tesisi’ni inşa ettiklerini söyledi. Zolan, şöyle devam etti:

“Tesisimiz ileri biyolojik arıtma ile azot, fosfor gibi zararlı organizmaları da atık sudan arıtarak sulama suyu olarak kullanılabilir hale getirmektedir. Yazın buradan çıkacak su ile pamuk tarlalarımız, meyve bahçelerimiz bu suyu kullanabilecek. Böylesi Sarayköy’ümüze, bizlere yakışırdı.”

“SORUNLARI GÖRMEZDEN GELMEDİK”

Sadece Sarayköy’de değil Denizli merkez ve tüm ilçelerde altyapı, içme suyu depoları, arıtma tesisleri, üstyapı yatırımları gibi devasa hizmetler yaptıklarını belirten Başkan Zolan, şunları kaydetti:

“Sonuç itibariyle göreve geldiğimiz günden bugüne hiç durmadık. Gece gündüz gayret ettik, çalıştık. 616 mahalle, 19 ilçemize hiçbir ayrım yapmadan, nerede dert var, nerede sıkıntı var oraya koştuk. Yapılması gereken işleri ötelemedik. Hiçbir sorunu görmezden gelmedik. Sorundan korkmadık, canla başla çalıştık. Bu yürüyüşte ilçe belediye başkanlarımız, meclis üyelerimiz, mesai arkadaşlarım, teşkilatlarımız en önemlisi de vatandaşlarımızın göstermiş olduğu sabır ve destek ile bu işleri başardık. Bugün şehrimiz parmakla gösteriliyor, artık Denizli dünya şehirleri içerisinde sayılıyor. Daha güzel hedeflere el ele Allah’ım yürümeyi bizlere nasip etsin. Tesisimiz hayırlı ve uğurlu olsun.”

Konuşmaların ardından Sarayköy Atık Su Arıtma Tesisi’nin açılışı gerçekleştirildi.