26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli protokolünden 30 Ağustos Zafer Bayramı...

Denizli protokolünden 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajları

Haber Merkezi - 30 Ağustos 2020 Pazar - 01:41 Denizli protokolünden 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajları

Denizli protokolü, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesajlar yayımladı. Mesajlarda, Türk ulusunun hürriyet ve bağımsızlık mücadelesine vurgu yapıldı.

A- A+

Anadolu’yu işgal eden emperyalist güçlerin vatan topraklarından sökülüp atıldığı büyük zafer’in 98’inci yıldönümü dolayısıyla Denizli protokolünün yayımladığı mesajlar şöyle:

ATİK: HÜR VE BAĞIMSIZ YAŞAMA KARARLILIĞINI İLELEBET SÜRECEK

Vali Ali Fuat Atik, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında, Türk ulusunun Kurtuluş Savaşı mücadelesini başarıyla neticelendirerek, Cumhuriyetimizin kuruluşunu müjdelediği büyük zaferin 98’inci yıl dönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşadığımızı belirtti. Atik, mesajında şunları kaydetti:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 26 Ağustos’ta başlayan ve 30 Ağustos 1922’de tarihe altın harflerle yazılmış eşsiz bir zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muhaberesi ile vatan topraklarımız kurtarılmış, Türk milleti hürriyet ve bağımsızlık içinde yaşama onuruna kavuşmuştur. Bilinmelidir ki; dün olduğu gibi bugün de millet olarak geçmişten aldığımız ilhamla şehitlerimizin bizlere bıraktığı mukaddes emanetin sorumluluğunu, hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecek, bizden sonraki nesillere de gurur duyacakları bir vatan bırakmak temel hedefimiz olacaktır. Gücünü ve bekasını birlik, beraberlik ve kardeşliğinden alan milletimizin, tarih boyunca yüce değerler etrafında oluşturduğu bu kenetlenmenin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da karşılaşacağımız her türlü badireyi aşmamızı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Bu kutlu günlerde bize şehrimizi, bu vatanı, özgürlük ve bağımsızlığımızı canı pahasına armağan eden şehitlerimize şükran duygularımızı ifade etmenin ve yine bu vatanın bölünmez bütünlüğünü, özgürlük ve bağımsızlığımızı ne pahasına olursa olsun dünya var oldukça korumakta kararlı olduğumuzu ifade etmenin en anlamlı yolu şanlı bayrağımızı evimizde işyerimizde dalgalandırmaktır.”

KARACA: HALKLARIN ÖNÜNÜ AÇAN TARİHİ BİR ZAFERDİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Mliletvekili Gülizar Biçer Karaca, 30 Ağustos Zafer Bayramı açıklamasında, Atatürk ilkeleri ışığında yürüyen yurttaşlar olarak eşitlik, özgürlük ve adalet bayrağını taşıyacaklarını vurguladı. Karaca, şöyle devam etti:

“98’nci yılını onurla ve gururla kutladığımız Zafer Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da başlattıkları kurtuluş mücadelesinin 30 Ağustos 1922’de zaferle taçlandırıldığı, mazlum ülkelere ilham veren, bağımsızlık ateşini yakan halkların önünü açan tarihi bir zaferdir. 30 Ağustos Zafer Bayramı, kurtuluş mücadelemizin tarihin altın sayfalarına yazıldığı bayramdır. 30 Ağustos Zaferi’ni kazanan, öngörüleri ve örnek liderliğiyle tüm dünyanın takdirini kazanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk için 30 Ağustos, askeri bir zafer olmanın yanı sıra ‘Kayıtsız şartsız milletin olacak egemenliğe’ aralanan tarihi bir dönüm noktasıdır. Tarihini, geçmişini, ulus olmanın bilincini bilmek istemeyenlere, her seferinde bu büyük zafere ve coşkuya bahaneler üreterek gölge düşürmeye çalışan anlayışa verilecek en güzel cevap; tam bağımsız bir ülkenin kuruluşunu özveriyle, emekle, zorlukları aşma inancı ve azmiyle gerçekleştiren özgürlük sevdalısı mücadele kahramanlarımızın bıraktığı mirastır.”

ZOLAN: 30 AĞUSTOS TÜRK MİLLETİNİN YAZDIĞI DESTANIN İMZASIDIR

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, ağustos ayının Türk milleti için zaferlerle dolu bir ay olduğunu belirterek, “Sultan Alparslan’ın 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi’ndeki aynı ruh ve aynı inanç, yüzlerce yıl sonra 30 Ağustos 1922’de yine büyük bir zaferle sonuçlandı. Ağustos ayını Zaferler ayı olarak adlandırmaktayız. Milletimizin geçmişte zaferlerle sonuçlandırdığı Otlukbeli, Çaldıran, Mercidabık, Mohaç Zaferi ve Sakarya Meydan Savaşı’nda olduğu gibi Türk milleti topyekûn cennet vatanımıza göz koyanlara karşı birlikte ve güçlü kalmaya devam edecektir” dedi.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığındaki Büyük Zaferi’in Türk milletinin bağımsızlığına olan tutkusunu bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Zolan, “Zolan, mesajında şunları kaydetti; “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde 26 Ağustos 1922’den başlayıp 30 Ağustos’ta sonuçlanan Büyük Taarruz, en zor şartlarda dahi necip milletimizin yeniden bağımsızlık ve özgürlük için canını dahi düşünmeden destanlar yazdığının imzasıdır. Milletimizin bağımsızlık ve özgürlük için verdiği mücadelenin timsali olan 30 Ağustos zaferi tüm mazlum milletlere örnek olmuştur. Bu vesilesiyle, bize bu muhteşem zaferi armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÖRKİ: 30 AĞUSTOS ZAFERLERİN EN ÖNEMLİLERİNDENDİR

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Türk milletinin her bir evladı geçmişindeki zaferlerle onur duymaktadır” diyerek, şunları kaydetti:

“Şanlı tarihimizin en önemli mihenk taşlarından biri olan bu büyük zaferin 98’nci yıl dönümünün coşkusu ve heyecanını taşımaktayız. Bu Millet nice zaferlere imza atmış, tüm dünyaya Türk Ulusu’nun büyüklüğünü göstermiştir. 30 Ağustos bu zaferlerin en önemlilerindendir. 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Türk Milleti’nin zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, başka ülkelerin boyunduruğu altında yaşayan tüm milletlere örnek olmuştur. Aynı zamanda 30 Ağustos, tüm dünyaya bağımsızlığımızın sonsuza dek devam edeceğini ilan ettiğimiz, tarihe altın harflerle yazılmış bir zaferdir. Bu duygu ve düşüncelerle, büyük zaferin 98’nci yıl dönümünde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı uğruna canlarını hiçe saymış tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun.”

DOĞAN: 30 AĞUSTOS, ATATÜRK’ÜN ÖNDERLİĞİNDE YAZILAN DESTANDIR

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, büyük zaferin ilelebet yaşayacağını ve yaşatılacağını kaydetti. Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında şanlı Türk ordusunun, 26 Ağustos günü başlayıp 30 Ağustos günü zaferle sonuçlandırdığı Büyük Taarruz Meydan Muharebesi, Cumhuriyetimizin ve ülkemizin kurulmasında büyük bir öneme sahiptir. Tarihin altın sayfalarındaki yerini alan ve bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol gösteren Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin ordusu ile birlikte yüce Atatürk’ün önderliğinde yazdığı kahramanlık destanıdır. Bu destanla birlikte milletimiz bağımsız ve özgür yeni bir Türk devleti kurma iradesini tüm dünyaya göstermiştir. 98 yıl önceki o ruhu ve bu büyük zaferi ilelebet yaşamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Vatan toprağımızın düşman işgalinden kurtuluşunu ve ulusumuzun bağımsızlığını müjdeleyen büyük zaferin 98. Yılında, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ilk günün heyecanıyla kutluyor, başta Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

FİLİZ: DÜNYA TARİHİNİN EN BÜYÜK DESTANLARINDANDIR

Ak Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, 30 Ağustos Zafer Bayramı açıklamasında, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçtiğini belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Anadolu’nun her karış toprağı bir büyük kahramanlığa, bir büyük Türk zaferine şahitlik etmiş, mekân olmuştur. 30 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Türk milletine reva görülen esareti reddederek tarihimizin şanlı zaferlerine yenisini eklemişler ve Türk milletinin gücünü sınamaya çalışanlara tarihi bir ders vermişlerdir. 30 Ağustos, Kökten yok edilip tarih sahnesinden silinmek istenen ulusumuzun, kendisine biçilen ölüm fermanını yırtıp tarihin çöplüğüne fırlatmasının belgesi, bir dik duruşun, kutsal isyanın destanıdır. Mazisi yiğitlik ve başarılarla, karakteri şeref ve şanla dolup taşan necip milletimiz, bundan tam 98 yıl önce kazandığı büyük zaferle bağımsızlığına musallat olan emperyalist mihraklara unutamayacakları büyük bir ders vermiştir. İçine düşmüş olduğu çok zor bir süreçten, sabırla, azimle, her türlü yokluk ve imkânsızlıklara rağmen inançla, imanla Milli Mücadele’ye giren milletimiz; kökeni, memleketi, yöresi ve mezhebi ne olursa olsun Türk milletinin tüm fertleri aynı ülkü etrafında buluşmuş ve son yurdumuzun taksim edilmesine asla müsaade etmeyeceklerini göstermişlerdir. 30 Ağustos’ta; iman küfrü, milliyetçilik istilayı, cesaret korkaklığı, bağımsızlık esareti yerle bir etmiştir. 30 Ağustos’ta vatan ve bayrak sevgisi, yabancı emelleri, yabancı muhipliğini, işbirlikçiliği bozguna uğratmıştır.”

ÇAVUŞOĞLU: 30 AĞUSTOS TÜRKİ MİLLETİNİN ANADOLU’DAN ÇIKMAYACAĞININ BELGESİDİR

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada,”Tüm engellemelere rağmen büyük zaferin 98. yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz” diyerek, görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Bugün ülkemizin tam bağımsız, özgür, demokratik, halkçı ve laik bir ülke olarak yürüyüşü mücadelemizde aynı kararlılıkla buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz. Türk milleti, tarihin her döneminde büyük zaferlere imza atmıştır. Şanlı 30 Ağustos Zaferi de en büyük zaferlerden biridir. Türk milletinin bu coğrafyadaki varlığının ebediyen devam edeceğinin en büyük göstergesidir. Yedi düvelin bir olup yok etmeye çalıştığı Ulusumuz, vatan sevgisine ve kimsenin özgürlüğüne kısıtlama koyamadığı milletimiz varlığını, 98 yıl önceki ruh ve heyecanla aynı kararlılıkla sürdürmektedir ve sürdürecektir.30 Ağustos, bu milletin Anadolu’dan asla çıkmayacağının bir belgesidir. Böylesine değerli bir zafere sahip olanlar her zaman kutlamaya devam edecektir. Zaferin mimarı büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

ERDOĞAN: 30 AĞUSTOS TARİHİMİZDEKİ EN ÖNEMLİ NOKTALARDANDIR

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı açıklamasında, “30 Ağustos Zafer Bayramı, şanlı tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biridir” diyerek, şunları kaydetti:

“Atatürk’ün başkomutanlığında 26 Ağustos 1922’de başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da zaferle taçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin yıl dönümünü, o günkü ruh ve heyecanla, büyük bir gururla kutluyoruz. Vatansız bırakılmak istenen bir millet, o gün, hiçbir inanç ve ırk farkı olmadan, çocuk, genç ve yaşlı kahramanlarıyla dimdik durup, sadece yorgunluktan değil yokluktan da yılmadan, omuz omuza savaştığı eşsiz bir destanla, tarihe geçmiştir. Şanlı tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biri olan bu büyük zaferimiz, birlik ve beraber olmanın bizlere ne kadar önemli olduğunu gösteren, imkânsız denilenleri bile elbirliğiyle ve millet olma bilinciyle, başarabildiğimizin kanıtıdır. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi ‘Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez’. O kahraman yürekler bir oldukça da, ne silahla, ne de ekonomik saldırılarla, bizi yıldıramazlar, daha büyük ve güçlü bir Türkiye hayalimizden döndüremezler. Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zaferi’nin yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, vatanımız uğruna canını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi, rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.”