27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli protokolünden 23 Nisan mesajları

Denizli protokolünden 23 Nisan mesajları

Haber Merkezi - 23 Nisan 2017 Pazar - 08:31 Denizli protokolünden 23 Nisan mesajları

Denizli protokolü, 23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesajlar yayınladı. Mesajlarda, çocuklar aracılığıyla sevgi, barış ve dostluk vurguları yapıldı.

A- A+

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu, Mustafa Kemal Atatürk’ün de çocuklara bayram olarak armağan ettiği bu günü “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek, coşku içinde kutlarken, Denizli protokolü de mesajlarıyla bu coşkuya ortak oldu. İşte o mesajlar:

ALTIPARMAK: COŞKUMUZU DÜNYA ÇOCUKLARIYLA PAYLAŞIYORUZ

Vali Ahmet Altıparmak, millet iradesini ve ulusal egemenliği temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. Yıldönümünü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın mutluluğunu yaşadığımızı belirterek, şu mesajları verdi:

“Çocuklara armağan edilen tek evrensel bayram olma özelliğini taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; coşkumuzu, sevincimizi dünya çocuklarıyla paylaştığımız dostluk, kardeşlik ve barış mesajlarını çocuklar aracılığıyla bir kez daha yinelediğimiz özel bir bayramdır. Türkiye olarak inanıyoruz ki; dünyanın neresinde olursa olsun tüm çocukların savaş, açlık ve kargaşa ortamından uzak bir şekilde yaşamaları, barış içinde bir dünyanın da kapılarını açacaktır.

Geleceğin büyükleri ve yöneticileri olan dünya çocuklarının bugün vesilesiyle bir araya gelmeleri, çocukça bir masumiyetle birbirleriyle kucaklaşmaları yarınlarımız ve dünya barışı adına çok anlamlıdır.

Çocuklarına çağdaş yaşamın imkânlarını sunabilen toplumlar, her zaman geleceğe güvenle bakabilmişlerdir. Onları geleceğe iyi hazırlamanın, aslında kendi geleceğimize, ülkemizin geleceğine katkıda bulunmak anlamına geldiğinin idraki içindeyiz.

Sevgili çocuklar; milletimizin en değerli varlığı sizlersiniz. Çünkü gelecek sizin elinizde şekillenecektir. Sizler barışın, sevginin, umudun ve kardeşliğin temsilcileri, aydınlık yarınlarımızın güvencesisiniz. Bu bakımdan sizlerin sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeniz en büyük arzumuzdur. Hedefimiz; geleceğimizin teminatı olan sizleri; ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten, kendi başına karar verebilen, eleştiren, kendine güvenen, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı, girişimci, ufku geniş, milli ve manevi değerlerine bağlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmenizi sağlamaktır.

Bu mutlu gün vesilesiyle, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, milli mücadelenin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum. Milli iradenin teminatı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 97. kuruluş yıldönümünde, Milletimizin ve tüm dünya çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesi dileklerimle sevgiyle kucaklıyor ve gözlerinizden öpüyorum.”

TİN: MEDENİYETİMİZİ GELECEĞE TAŞIMAYA AND İÇTİK

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM’nin 97’nci kuruluş yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, “Millet olarak bir ve beraber, ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde kardeşçe yaşamaya ve güçlü Türkiye’yi inşa ederek geleceğimizin teminatı gençlerimize emanet bırakmaya and içtik” diyerek, şöyle devam ettİ

“Milletimizin hür ve bağımsız iradesinin en güçlü ve etkili bir şekilde temsil edildiği, milli egemenliğin ülke sathına yayıldığı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 97’nci yılını ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşku ve heyecanla kutluyoruz. Aslında bugün sadece bir kutlama günü değil, aynı zamanda geçmişe dönüp bakarak gurur duyma ve kendimizi yeniden millet olarak muhasebe etme günüdür. Bugün gücünü millet iradesinden alarak sağlam temeller üzerine kurulan cumhuriyet rejiminin daha da güçlenmesi için daha çok çalışma ve mücadele etme günüdür. Medeniyetimize karşı sorumluluğumuzu ancak geleceğimize sahip çıkarak yerine getireceğimiz aşikârdır. İstiklalimizi her ne pahasına olursa olsun istikbale taşıma konusunda kararlıyız. Millet olarak bir ve beraber ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde kardeşçe yaşamaya ve güçlü Türkiye’yi inşa ederek geleceğimizin teminatı gençlerimize emanet bırakmaya and içtik. İstiklal Savaşı’mıza milli mücadele vasfı kazandıran, onu milli irade temeline dayandıran Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurucularını, istiklal mücadelemizi yürüten Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Gazi Meclisimizin bütün mebuslarını ve aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum.

Karanlık yüzleriyle bombalar yağdıran, kirli elleriyle tedavi edilemez yaralar açan, körelmiş, vahşet abidesi dünya bozguncuları maalesef bu yaptıklarıyla dünyaya ışık olan genç dimağların geleceğine gölge düşürüyorlar. Türkiye bu bağlamda bir huzur ve şefkat kapısı olmaya, masumların koruyucusu ve kollayıcısı konumunda yer almaya ilk gün olduğu gibi bugünde aynı şekilde devam ediyor. Dünya bilsin ki, çocuklar gülerse dünya güler, çocuklar ağlarsa dünya ağlar. Bu sebeple acı ve zulüm altında hayata tutunma mücadelesi veren masum kalplerin karşısında artık dünya sessizliğini bozmalı, zulme dur demeli ve zalime nefes aldırmamalıdır.”

BASMACI: BU BAYRAM DİRENİŞİN BAYRAMI OLSUN

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladığı mesajında, bu bayramın direnmenin ve başarmanın bayramı olmasını diledi.

“Bu bayramı kutlamamak geleceği görmezden gelmektir” diyen Basmacı, “Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği bir bayramı bizler kendi ülkemizde çeşitli bahaneler nedeniyle kutlayamaz hale geldik. Bayramın ilan edildiği TBMM, ülkemizin kalbidir. Kalbimiz referandum ile atak geçirmiş olabilir ama umudumuz ve mücadelemiz ülkemizin geleceği, buruk bayramlar kutlayan çocuklarımız için sürecek. Mücadelemiz eskisi gibi bayramlar coşku içinde yapılana kadar devam edecektir. Ülkemizde yaşayan herkesin aynı düşüncede olduğuna dair en küçük şüphemiz yoktur. Milletimiz adına direnerek başaracağız eski bayramlarımızı geri getireceğiz. Bu inanç ile çocuklarımızın ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum” açıklamasını yaptı.

ZOLAN: ÇOCUKLARIMIZA GÜVENİYORUZ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yaptığı açıklamada, “Biz çocuklarımıza güveniyoruz, inanıyorum ki onlar da, kendilerine sunulan imkânları en iyi şekilde değerlendirecek, tarihlerinden aldıkları özgüvenle büyük başarılara imza atacaklardır” diyerek, şu ifadelere yer verdi:

“Dünya üzerinde hiçbir ülke yoktur ki, bağımsızlık mücadelesinin başlangıç tarihini çocuklara bayram olarak hediye etsin. Ulusal egemenliğimizin ateşinin yakıldığı tarih olan 23 Nisan 1920 Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bir ulusun yükselişidir. O gün nasıl 7 düvele karşı bir bağımsızlık mücadelesi verdiysek bugün de yine aynı mücadeleyi bütün dünyaya karşı veriyoruz.

Haberin DevamıReklam

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün gelecek nesillere emanet ettiği ülkemizi, bizler de milli ve manevi değerlerle yetiştireceğimiz nesillere emanet edeceğiz. Bizlerin en önemli ve asli görevi çocuklarımıza bu vatan için canını ortaya koyan ecdadımızı ve şehitlerimizi en iyi şekilde anlatmak ve onlara demokrasi ve bağımsızlık kavramlarını en iyi şeklide aktarmak olacaktır. Biz çocuklarımıza güveniyoruz, inanıyorum ki onlar da, kendilerine sunulan bu imkanları en iyi şekilde değerlendirecek, tarihlerinden aldıkları özgüvenle büyük başarılara imza atacaklardır.

Sevgili çocuklar, bizler atalarımızdan emanet aldığımız bu güzel vatanı artılar katarak sizlere emanet edebilmek için gece gündüz çalışıyoruz. İnanıyorum ki sizler de kendinize sunulan imkanları en iyi şekilde değerlendirecek, tarihimizden aldığınız özgüvenle büyük başarılara imza atacaksınız. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, minnet ve şükranla anıyor, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yürekten tebrik ediyorum.”

BAĞ: TBMM’NİN AÇILIŞI TARİHİMİZİN DÖNÜM NOKTASIDIR

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgal eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. yıldönümünü kutlamanın coşkusunu ulusça yaşadığımızı dile getirerek, şunları kaydetti.

“23 Nisan 1920’de gerçekleştirilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, kuşkusuz tarihimizin dönüm noktasıdır. O dönemde toprakları işgale uğramış, esarete mahkûm edilmek istenen ve yokluklar içerisinde var olmaya çalışan bir milletin, milli iradesinin dayanağı olan ilk Meclisimiz, ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ şiarıyla çıkılan yolda, ecdadımız birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, vatan toprakları uğruna büyük mücadeleler vermiş, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır.

Barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin içtenlikle paylaşılmasına, dünyaya yayılmasına, farklı kültürlerin ortak düzlemde buluşmasına ve kaynaşmasına aracılık eden Atatürk’ün çocuklarımıza büyük bir armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, barış içerisinde yaşanan bir dünyanın kurulmasına katkıda bulunmaktadır. Bu önemli günde, varlıklarıyla hayatımıza neşe katan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını en samimi duygularımla kutluyorum. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis’teki tüm milletvekillerini bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorum.”

İLHAN: EGEMENLİK SALTANATTAN MİLLETE GEÇTİ

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, Atatürk’ün dünya çocuklarına armağanı, güzelliklerin ve geleceğin habercisi bir bayram olmanın ötesinde egemenliğin saltanattan alınarak milletin himayesine geçişini de anlattığını vurguladı.

Açıklamasında “Kanla, acıyla, zulümle sömürgecilere karşı verilen destansı mücadele ile kazanılan egemenlik; hiçbir kişinin, zümrenin, partinin değil, kayıtsız ve şartsız milletindir” diyen İlhan, şöyle devam etti:

“23 Nisan 1920 ‘de kurulan meclis dünyada örneği olmayan bir şekilde kurtuluş mücadelesini yönetmiş ardından Cumhuriyeti kurmuştur. Ortak akılla hareket eden ve Gazi unvanını alan kurucu meclis Cumhuriyet değerlerinin yapı taşını oluşturmuştur. Egemenliğin tek yansıması yasama olmadığı gibi yargı da millete ait egemenliği millet adına kullanır. Bu nedenledir ki egemenliğin kullanılması asla tek bir kişiye ya da zümreye bırakılmaz, bırakılamaz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Milleti yönetenin kulu olmaktan çıkaran, birey olmaya geçiren, millet egemenliği, ulus devlet ve çağdaş demokrasinin yolunu açan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmetle, şükranla ve minnetle anıyoruz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın hak ettiği coşkuyla kutlandığı, bize canı pahasına Cumhuriyeti ve millet egemenliğini sunan şehitlerimiz ve gazilerimiz ile geleceğimizin teminatı çocuklarımız arasına hiçbir şeyin girmesine izin verilmeyen programların yapılarak birlik ve beraberliğimizin güçlendiği kutlamaların yapılması dileğiyle Bayramımızı kutluyoruz.”

OĞUZ: DÜNYA KARDEŞLİĞİNE DE ÖRNEK TEŞKİL EDEN GÜN

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yıldönümüne ulaşmanın heyecanı, sevinç ve coşkusuyla Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladığımızı belirterek, şöyle dedi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun ‘Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır’ öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti.

İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, milli mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, milli egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı.

Dünya kardeşliğine de örnek teşkil eden bu anlamlı günü idrak etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşarken, ulusal egemenlik ve çocuk bayramınızı kutlar, hepinizi sevgiyle kucaklar, saygılarımı sunarım.”

ÖZBAŞ: 23 NİSAN’I GURURLA KUTLAYACAĞIZ

Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Özbaş mesajında, “Geleceğin Türkiye’sini emanet edeceğimiz sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, tüm dünya çocuklarının barış ve huzur içinde yaşamasını diliyorum” dedi.

Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, mesajında “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını her yıl olduğu gibi bu yılda büyük bir gurur ile kutlamaktayız. Çocuklarımızın, yürekleri vatan ve millet sevgisiyle dolu, düşünceli, duyarlı bireyler olarak yetişmesi en büyük dileğimizdir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızdan beklentimiz; kendilerini geleceğe daha iyi hazırlamaları, ülkemizin aydınlık yarınları için yılmadan çalışmalarıdır. Bizlere düşen görevde, teslim aldığımız bu kutsal emaneti bizden sonra yaşatacak olan nesillere en ileri seviyede teslim edebilmektir. Bu vesileyle geleceğin Türkiye’sini emanet edeceğimiz sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, tüm dünya çocuklarının barış ve huzur içinde yaşamasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.