15.06.2021, Salı
15 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli protokolünden 19 Mayıs mesajları

Denizli protokolünden 19 Mayıs mesajları

Haber Merkezi - 18 Mayıs 2021 Salı - 23:23 Denizli protokolünden 19 Mayıs mesajları

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, sınırlı tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

A- A+

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş meşalesini yaktığı ve gençlere bayram olarak armağan ettiği bugün de Denizli protokolü de kutlama mesajları yayımladı. İşte o mesajlar:

ATİK: ŞANLI TARİHİMİZİN DÖNÜM NOKTALARINDAN

Vali Ali Fuat Atik, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının; millet olarak varlığımızı güçlendirdiğini, umutlarımızı canlandırdığını ve zaferlerle dolu şanlı tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından birisi olduğunu vurguladı. Atik, lesajında şu ifadelere yer verdi:

“Milletimizin yeniden varoluş mücadelesinin ilk adımı olan 19 Mayıs, tarih boyunca hep yükseklerde tuttuğumuz bağımsızlık sevdamızın bir yansıması olarak içinde bulunduğu şartlar karşısında istiklal mücadelesini fiilen başlatmak ve yeni bir devletin kuruluşu yolunda ilk kıvılcımı yakmak amacıyla yola çıkarken; milletin, vatan sevgisinden ve hür yaşama kararlılığından güç almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize olan inancını ve güvenini her fırsatta dile getirmiş ve ‘Gençler!… Cesaretimizi güçlendirip devam ettiren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli sembolü olacaksınız’ diyerek bu güveni açıkça ifade etmiştir.

Sevgili gençler, aziz şehitlerimizin canları pahasına savundukları bu mukaddes vatanın geleceği, istiklal şuuruyla yetişen sizlere emanet edildi. Türkiye’nin uygarlık yolunda durmadan ilerleyebilmesinin en büyük güvencesi sizlersiniz. Bu bilinçle milletimize, devletimize, millî ve manevi değerlerimize sahip çıkarak ülkemizi daha huzurlu, daha müreffeh yarınlara ulaştırmanın gayreti içerisinde olacağınıza inanıyor, sizlere güveniyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi, rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, gençlerimizin ve tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”

KARACA: 19 MAYIS, TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİRDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, bugünün emperyalist güçlere karşı özveriyle yürütülen mücadelenin yıl dönümü olduğuru belirtti. “Bağımsızlığa giden yolun bir nişanesi olan 19 Mayıs, tarihin akışını değiştirmiş ve dünyaya örnek olmuştur” diyen Karaca, şöyle devam etti:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından geleceğimizin teminatı gençlerimize hediye edilen 19 Mayıs bugün de aynı coşku ve umutla kutlanmaya devam etmektedir. Gençlerimizin bu emanete sahip çıkarak; Atatürk’ün ilkeleri ışığında yarınlarımızı inşa edeceğine yürekten inanıyorum. Bugün olumsuzlukların, hak ihlallerinin, yoksulluk ve adaletsizliğin yaşandığı örgütlü kötülük günlerinden geçmekteyiz. Dünya genelinde pandemi yaşanması, ülkemizde Atatürk ilkeleri ve demokrasi hiçe sayılarak hayata geçirilen tek adam yönetimi ve ekonomik kriz, işsizlik ve pekçok sorun umutsuzluğa yol açıyor. Ancak geçmişimizden aldığımız güçle gençlerimizle birlikte bu umutsuzluğu defedeceğiz. Bilim ile teknoloji ile dayanışma ile aşamayacağımız hiçbir sorun yoktur. Gençlerimizle birlikte bizler aynı azim ve kararlılıkla “hak, hukuk ve adalet” mücadelemizi sürdürecek ve demokrasiyi tekrar bu ülkenin temeli yaptığımız yarınlara kol kola yürüyeceğiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.”

ZOLAN: ŞANLI TARİHİMİZİN EN ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTALARINDAN BİRİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 19 Mayıs 1919’un Türk milletinin şanlı tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirtti. Zolan, şunları kaydetti:

“Aziz milletimiz Kurtuluş Savaşı’nda tüm zorluklara rağmen kahramanlık destanları yazarak hür ve bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Denizlimiz ise bugün, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin fetvasıyla başlayan süreçte Atası’nın yanında omuz omuza mücadele etmesinin onur ve gururunu yaşamaktadır.”

Gençlere de seslenen Zolan, “Şehitlerimizin kanlarıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği sizlere emanet edildi. Milli ve manevi değerlerine bağlı, çalışkan, dürüst ve yeniliklere açık bir niteliğe sahip olmanız devlet ve millet olarak en önemli amacımızdır. Bu vatan nasıl ki atalarımız tarafından bizlere emanet edildi siz de yarınlara bu toprakları sapasağlam bırakacaksınız. Bundan hiç kuşkumuz yok. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelede yer alan tüm kahramanlarımızı, vatan uğuruna kanını ve canını veren tüm şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, geleceğimizin gözbebeği siz değerli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

KUTLUHAN: ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKMASI MÜREFFEH YARINLARA ATILAN İLK ADIMDIR

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda ilk ve en anlamlı adım olan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması, tarihin tozlu sayfalarına gömülmek istenen bir milletin özgür, çağdaş ve müreffeh yarınlarına attığı ilk adımdır” diyerek, şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesi ile aziz milletimiz bağımsızlık mücadelesini başlatmıştır. Halen yüreklerde yanmaya devam eden o meşale, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolculuğunda yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Geleceğimizin teminatı gençlerimize olan güvenini her fırsatta dile getirmiş olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bu günü gençliğe armağan etmiş olması bu sebeple büyük anlam taşımaktadır. Aziz Milletimizin, topyekûn, istiklali ve istikbalini korumak için verdiği kurtuluş mücadelesi; vatan ve bayrak sevgisi, birlik ve beraberlik duygusu, bağımsızlık arzusu ve şanlı zaferlerle taçlanmış, Türk Milletinin bağımsızlığa olan inancı tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir.”

 

İLHAN: 19 MAYIS 1919 AYDINLIK GÜNLERE ULAŞMAMIZIN BAŞLANGIÇ NOKTASIDIR

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan da yaptığı açıklamada, “Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı olan 19 Mayıs 1919 tarihi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, millet olarak vatan topraklarında hür ve bağımsız olmak uğruna karanlık günlerden aydınlık günlere ulaşmamızın başlangıç noktasıdır” dedi. İlhan’ın açıklaması şöyle:

“AydınlıkTürkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda ilk ve en önemli adım olan 19 Mayıs gününü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk,Türk Gençliğine güveni tam olduğundan bayram olarak armağan etmiştir. Atatürk ilke ve devrimleriyle, temel değerleriyle,Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmak için dün ve bugün olduğu gibi yarın da gençliğimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni korumaya, güzel yarınlara emin adımlarla taşımaya devam edecektir. Denizli Barosu olarak, Büyük Önder Atatürk’ünhayata geçirdiği ilkelerimizi sonsuza dek yaşatmak amacıyla19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, milli mücadele kahramanlarımızı ve bu vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

DOĞAN: ÖZGÜRLÜK HAREKETİ ZAFERLE SONUÇLANMIŞTIR

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, Denizlililerin bayramını kutladı. Doğan, şöyle dedi:

“Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı özgürlük hareketi, tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve kararlılıkla girdiği milli mücadele zaferle sonuçlanmıştır. 19 Mayıs, ulusumuzun yeniden doğuş günüdür. Bağımsızlığını büyük bir mücadele ile kazanan bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak olanlar da geleceğimiz olan gençlerimizdir. ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyen Atatürk, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni çok güvendiği gençlere emanet etmiştir. Bir millet, gençlerini iyi yetiştirebildiği ve onlara imkânlar sunduğu takdirde gelişir ve ilerleyebilir. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyetimizi omuzlarında yükseltecek olan gençlerimize her zaman güvendik ve güvenmeye de devam edeceğiz. Bu duygu ve düşünceler ile gençlere armağan edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıldönümünde Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor ve başta Merkezefendili ve Denizlili hemşehrilerimin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

 

ÖRKİ: MİLLİ MÜCADELE RUHUYLA BİR DESTAN YAZILDI

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı açıklamasında, “Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılacak umudumuz gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı. Örki, şunları kaydetti:

“19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde silah arkadaşlarının ve Türk Milleti’nin destekleri sayesinde milli mücadele ruhuyla bir destan yazılmış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm dünyaya bağımsızlığını kabul ettirmiştir” diyen Başkan Örki, “19 Mayıs, Türk Milleti’nin bağımsızlık yolunda Samsun’da yakılan özgürlük meşalesi, bağımsızlık yolunu aydınlatan ışık olmuştur.Gazi Mustafa Kemal’in gençlere emanet ettiği bu önemli günün 102. yılına ulaşmanın gururu ve coşkusunu yaşıyoruz. Türk gençliğinin kendisine emanet edilen bu vatanı, sonsuza dek koruyacağına ve daha da ileriye taşıyacağına inancımız tamdır. Bizler, gençlerimizin geleceğimizin teminatı olduğunu biliyor ve bu düşüncelerle Pamukkale Belediyesi olarak eğitime büyük önem veriyoruz. Gençlerin kendilerini geliştirmeleri için bir çok projeyi hayata geçirdik, geçireceğiz. Her zaman gençlerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bugüne kadar vatan için canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılacak umudumuz gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

ERDOĞAN: GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı açıklamasında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Millî Mücadele’nin kıvılcımının atıldığı 19 Mayıs’ı, ülkemizin geleceğinin teminatı olan gençlerimize armağan etmekle, onlara verdiği önemin büyüklüğünü göstermiştir. Bizler de gençlerimize sonsuz güveniyor, onları geleceğimiz olarak görüyoruz” diyerek, sözlerine şunları ilave etti:

“Hem öğretileri hem de yaptıklarıyla tüm dünyanın takdirini kazanmış bir lider olan Atatürk, ‘Milletin bağrından temiz bir kuşak yetişiyor. Bu eseri, onlara bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak! Bütün ümidim gençliktedir.’ demiştir. Ulusal kurtuluş mücadelemizin başladığı 19 Mayıs’ı, gençlerimize armağan etmekle de onlara verdiği önemi tüm dünyaya göstermiştir. Gençlerimiz, ülkemizin en kıymetli hazinesi ve umudumuzdur. Toplumsal değerlerimize sahip çıkan gençlerimiz, istiklal ve istikbal mücadelemizde dün olduğu gibi bugün de en ön safta yer almaktadırlar. Genç beyinlerimiz, Türkiye’mizi kalkındıracak hamlelere imza atan, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamızdaki en büyük faktördürler. Biz, gençlerimize güveniyoruz; onları geleceğimizin teminatı olarak görüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan savunmasında şehit düşen kahramanlarımızı minnetle anıyorum. Gazilerimize, şükranlarımızı sunuyorum. Halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

 

ŞEVİK: 19 MAYIS, BAĞIMSIZLIĞIMIZ ADINA BİR MİLAT OLMUŞTUR

Buldan Belediye başkanı Mustafa Şevik de açıklamasında, Mayıs’ın bağımsızlığımız adına bir milat olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“19 Mayıs, vatanın bekası ve milletimizin geleceği için atılan tarihi bir adımdır. Zulme boyun eğmeyen, esareti kabul etmeyen bir milletin geleceği olan gençlerimizin, modern çağın gereklerine uygun olarak yetiştirilmesi için, buldan belediyesi olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle çalışmaya devam ediyoruz. Gençlerimizin geleceğe emin adımlarla ve toplumsal faydalarımızı dikkate alarak ailesine ve ülkesine yararlı bireyler olarak yetişmeleri en büyük emelimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; Buldanlı hemşehrilerimizin, tüm gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarım.”

ŞEVKAN: MİRASA SAHİP ÇIKMAK ŞANLI BİR VAZİFEDİR

Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıyla Türk milletinin kaderinin değiştiğini belirterek, “Zor günleri birlik ve beraberlikle aşan, yurdumuz için göğsünü siper eden kahraman ecdadımızdan bizlere miras kalan tüm mukaddesata sahip çıkmak hepimize düşen şanlı bir vazifedir. Türk’ün sarsılmaz imanının ve vatan sevgisinin bütün cihana gösterildiği bu kutlu mücadeleyi başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve hürmetle yad ediyorum. Aziz Türk Milleti’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: KUTLU ATEŞİN YAKILDIĞI GÜN

CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 19 Mayıs tarihinin ezilen uluslara esin kaynağı olan Kurtuluş Savaşı’nın başladığı, bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ateşinin yakıldığı kutlu bir gün olduğunu belirtti. Çavuşoğlu’nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklama şöyle:

“19 Mayıs; çocuklarına, gençlerine, kadınlarına ve her yaştaki insanlarına değer veren ve güvenen Büyük Atatürk´ün isteği üzerine bayram olarak kutlanan önemli günlerimizden birisidir. Büyük Atatürk´ün ülkeyi emanet ettiği gençler, her şartta ülkesine ve ulusuna, ulusal birliğine ve bütünlüğüne sahip çıkma iradesini göstermişler ve her kötü gidişin durdurulmasında başarılı olmuşlardır.

Gelecek; düşünen, bilgi üreten, sorumluluk duygusu gelişmiş, yeni fikirlere açık, araştırmacı, topluma ve kalkınma sürecine katkı sağlayabilen, özgüvenli ve paylaşımcılığı benimsemiş, zihinsel üretimi yüksek gençlerle geleceğin inşa edilir. Bu nedenle hiçbir özveriden kaçınılmadan ve öncelik verilerek gençliğin önündeki tüm engeller kaldırılmalı, gençlerimiz dünya gençlerine örnek olacak eğitim olanaklarına ivedilikle kavuşturulmalıdır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Doğum günüm’ dediği bu önemli ve tarihi günün 102. Yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı büyük bir coşkuyla kutluyor, başta gençlerimiz olmak üzere herkesi bu tarihi günün anlamını, önemini kavramaya, laik Cumhuriyetimizi, Cumhuriyetimizin kazanımlarını kararlılıkla sahiplenmeye ve savunmaya çağırıyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere Kurtuluş Savaşının aziz kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.”