08.03.2021, Pazartesi
5 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu

Bilik: 54 çocukta bir otizm görülüyor

Haber Merkezi - 11 Şubat 2021 Perşembe - 14:04 Bilik: 54 çocukta bir otizm görülüyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, online olarak devam ettiği Sivil Toplumu Konuşuyoruz programına konuk olan Denizli Otizm Derneği Başkanı Burcu Bilik, 54 çocukta bir otizm görüldüğünü belirtti.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi tarafında online olarak düzenlenen Sivil Toplumu Konuşuyoruz programının konuğu Denizli Otizm Derneği Başkanı Burcu Bilik oldu. Dijital ortamda gerçekleşen programa Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Denizli Otizm Derneği Başkanı Burcu Bilik ve davetliler katıldı. Pandemi süreciyle birlikte birçok dönüşüm ve değişim yaşandığını söyleyen Değirmenci, Kent Konseyi olarak 1 yıldan bu yana çalışmaların online bir şekilde başarıyla sürdürüldüğünü ifade etti.

“OTİZM DOSTU BELEDİYE UNVANIMIZ VAR”

Otizm Derneği’nin kendileri için pozitif ayrımcılık yaptıkları bir dernek olduğunu belirten Değirmenci, “Denizli Büyükşehir Belediyemizin Otizm Dostu Belediye unvanı bulunuyor. Bu konuda mutlu ve gururluyuz. Ailelerimize destek olma, çocuklarımıza ve derneğimize daha fazla imkân sunma anlamında bugüne kadar gayret sarf ettik. Bu süreçte de derneğimizle birlikte güzel hizmetler yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu. Otizmli bireylerin toplumda var oluşu adına çalışmalar yaptıklarını kaydeden Değirmenci, “Otizmli bireylerin topluma entegrasyonun sağlanması, sürdürülebilir politikaların oluşturulması ve toplumda otizmle ilgili farkındalığın oluşturulması anlamında bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da beraber çalışmayı murat ediyoruz” dedi.

“54 ÇOCUKTA BİR OTİZM GÖRÜLÜYOR”

Otizmin bir hastalık olmadığına vurgulayan Bilik ise “Otizmi bir hastalık ya da bozukluk olarak tanımlamıyoruz. Otizm bir farklılıktır. Otizmli bireyler eğitim, sosyal yaşama katılım, istihdam gibi yaşamın her alanında sistematik olarak ayrımcılığa uğruyor. Otizmli bireylerin toplumsal iletişim ve etkileşimde güçlükler yaşamaması adına faaliyetler gösteriyoruz” dedi. 2020 yılı verilerine göre 54 çocukta bir otizm görüldüğünü aktaran Bilik, “Denizli Otizm Derneği doğumdan ölüme otizmli bireylerin insan hak ve onuruna yakışır bir hayat sürmesini desteklemektir” diye konuştu.