Denizli Kent Müzesi törenle ziyarete açıldı – D20Haber
23.04.2024, Salı
15 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli Kent Müzesi törenle ziyarete açıldı

Denizli Kent Müzesi törenle ziyarete açıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Mart 2024 Çarşamba - 18:39Güncelleme: 13 Mart 2024 Çarşamba - 19:10
Denizli Kent Müzesi törenle ziyarete açıldı

Taş binalar olarak bilinen eski Endüstri Meslek Lisesi atölyelerinin restore edilmesiyle oluşturulan Denizli Kent Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımıyla açıldı. Denizli’nin ulusal ve uluslararası imajına katkı sağlayacak müzenin 1 ay boyunca ücretsiz ziyaret edilebileceği bildirildi.

Denizlililerin uzun yıllardır hayalini kurduğu,taş binalar olarak bilinen eski Endüstri Meslek Lisesi restorasyon çalışmalarının ardından Denizli Kent Müzesi olarak törenle açıldı. Aşırı yağış dolayısıyla Valilik Toplantı Salonu’nda yapılan töreneKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan, Şahin Tin ve Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve eşi Berrin Zolan ile davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

    

“KENT MÜZEMİZ OLMAZSA OLMAZDI”

Törenin açıklışında konuşan Zolan, uzun yıllardır arzu edilen bir güzelliğe ulaşmanın mutluğunu ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, Bakan Ersoy’un Denizli’yi turizm kenti haline getirmek adına sağladığı desteklerden dolayı teşekkür etti. Kent müzelerinin bir şehrin belleğini, tarihini, kültürünü, ekonomisini ve geçmişini anlatan mekanlar olduğunu anlatan Zolan, “Kent belleği ve geçmişte yaşananların unutulmamasıiçin kent müzemiz olmazsa olmazdı. Çok şükür bugün o güzelliğe kavuştuk. İstiyoruz ki yeni nesiller kentimizin öz benliğini, geçmişini ve kültürünü bilsin. Değerlerimizi kaybetmeden geleceğe bırakabilmek için kent müzemiz çok önemli. Ben bu konuda çok heyecanlıyım. İnşallah bu güçlü bir başlangıç olacak” dedi.

ZOLAN, EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Kent Müzesi’nin ortaya çıkarılmasında emek veren Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zeybekci, Denizli Valisi Coşkun ile müzede yer alan eserlerin seçimi ve tanzimi konusunda görev yapan Danışma Kurulu üyeleri ile emek veren herkese tek tek teşekkür eden -Zolan, binanın koruma altına alınması için çalışma yapan merhum mimar Cüneyt Zeytinci’yi de unutmadı. Müzenin açılışını “Denizli için tarihi bir gün” olarak nitelendiren Zolan, “Gerçekten tarihi bir gün, anlatmaya belki kelimeler yetmiyor. İnşallah başka güzelliklerimiziaçmayı da Allah’ım bizlere nasip etsin. Kent Müzemiz şehrimize, geleceğimize hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

“DENİZLİ DÜNYANIN ŞANSLI ŞEHİRLERİNDEN BİRİ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zeybekci de, 2004 yılında Denizli'nin hizmetine talip olduğunda büyük hayalleri olan bir ekiple yola çıktıklarını belirterek, “O hayallerimizin her birini tek tek bugün hayata geçirdik. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Denizli’nin dünyanın en şanslı şehirlerinden biri olduğunu kaydeden Zeybekci, şunları söyledi:

“Bizim hayalimiz Denizli'ye otoyol gelsin değildi. Bizim hayalimiz İzmir'den Antalya'nın otoyol ile birbirine bağlanması, yaklaşık 25 milyonluk turist potansiyelinin harekete geçmesi. Bu coğrafyada hareket eden turistlerin şehrimizde konaklaması ve ekonomi olarak da bunun tam orta yerinde olduğumuzun farkındaydık. Bizim hayalimiz Antalya ile İzmir'in hızlı trenle buluşmasıdır. Hayallerimizden asla vazgeçmeyeceğiz.”

“TARİH V EKÜLTÜR MERKEZİ OLACAK”

Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun ise Denizli Kent Müzesi’nde Denizli’nin geçmişini ortaya yansıtan eserlerin hem dijital olarak hem de eserlerle sergileneceğini ifade etti. Kent Müzesi’nin Denizli’nin geçmişini unutturmayacağını ve köklü tarihinden gelen değerleri yeni nesillere aktararak bir tarih ve kültür merkezi olacağını belirten Vali Coşkun, emeği geçen herkese teşekkür ederek hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

“1 AY ÜCRETSİZ ZİYARET EDİLEBİLECEK”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Denizli Kent Müzesi’ni tüm vatandaşların 1 ay boyunca ücretsiz bir şekilde ziyaret edebileceğini belirterek, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Denizli’nin gözbebeği Hierapolis’te ‘Geleceğe Miras’ çalışmalarımızı da yürütmekteyiz. Kararlıyız, kendi yüksek medeniyetimizin ve varisi olduğumuz Anadolu Medeniyetlerinin emaneti olan her bir kültür varlığını koruyacak, ihya edecek ve bizden sonraki kuşaklara aktararak nesiller boyu yaşatılmasını sağlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Denizli Kent Müzesi'nin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah hem kültürel hem de turistik bir değer olarak Denizli'ye ciddi fayda sağlayacak ulusal ve uluslararası imajına katkıda bulunacaktır. Bu özel ihya ve inşa projesinin böylesi güzel bir esere dönüşmesinde emeği geçen bütün kurum ve şahıslara, müze üyelerimize, akademisyen ve araştırmacılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum”

Konuşmanın ardından protokol Denizli Kent Müzesi’nin açılışını gerçekleştirerek bir süre eserleri inceledi.

DENİZLİ KENT MÜZESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Valiliği ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında 5 Şubat 2021’de imzalanan protokolle restorasyon çalışmalarına başlanan Denizli Kent Müzesi, 1940’lı yıllarda Yusuf Batur Endüstri Meslek Lisesi’nin uygulama birimleri olarak atölye binaları şeklinde inşa edildi. Erken Cumhuriyet Dönemi’nde inşa edilen Denizli Kent Müze’sinde restorasyon laboratuvarı, 3 adet çalışma ofisi, depo, hediyelik eşya, danışma ve bilet satış birimi bulunuyor. Denizli Kent Müzesi’nde 9 sergileme salonu yer alıyor. Buna göre; Kent Tarihi Salonu (2); Kentleşme ve Ticaret Salonu;Dokumacılık Salonu; Tarım ve Sanayi Salonu; Milli Mücadele Salonu; Denizli’de Müzik Salonu; Denizli’de Gündelik Yaşam Salonu veDenizli’ de Resim Salonu’nun yanında müzede Denizli’de Müzecilik Koridoru; Denizli’de Flora Fauna Koridoru ve Denizli’nin İleri Gelenleri Koridoru bulunuyor.