09.08.2022, Salı
23 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli Halk Dansları Festivali başladı

Denizli Halk Dansları Festivali başladı

Haber Merkezi - 28 Haziran 2022 Salı - 11:03 Denizli Halk Dansları Festivali başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesinin bu yıl 16’ncısını düzenlediği Uluslararası Halk Dansları Festivali başladı. 7 ülkeden katılım olan festival 30 Haziran’da sona erecek.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Halk Dansları Festivali kortej ile başladı. Denizli Valiliği önünden başlayan korteje Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, Pamukkale Belediyesi Başkan Yardımcısı Ayhan Soyfidan, Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Turhan Veli Akyol ile ekipler katıldı.

HEM YÜRÜDÜLER HEM GÖSTERİLERİNİ SUNDULAR

Gürcistan, Kazakistan, KKTC, Kırgızistan, Kosova, Kuzey Makedonya ve Türkiye’den 250 ekiplerin yerel kıyafetleriyle katıldığı kortej renkli geçti. Halk dansları ekiplerinin Gazi Mustafa Kemal Bulvarı boyunca sergilediği danslar ilgiyle izlendi.

ZOLAN: FARKLI KÜLTÜRLERİN BULUŞMASI

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda sona eren kortejin ardından konuk ekiplerle bir araya geldi. Gruplarla hatıra fotoğrafları çektiren Zolan, normalleşme süreci ile birlikte eski günlere dönmek için gayret ettiklerini, Uluslararası Halk Dansları Festivali’nin kültürlerin tanışma, kaynaşma ve birbirini tanıma anlamında güzel bir fırsat olduğunu söyledi.

Festival süresince dünyanın farklı kültür ve renklerinin Denizlililer ile buluşacağını kaydeden Zolan, “Dört gün boyunca çok güzel gösteriler olacak. Tüm vatandaşlarımızı bu renk cümbüşüne, her rengin olduğu, kültürün halk dansları ile sahnelendiği bu etkinliklerimize davet ediyorum. Bu güzellikler insanımıza pandemi sonrası moral olacaktır. Bu festival kültür anlamında zenginleşmemize, başka ülke ve şehirleri tanıma imkanı sunacak. Festivalimize katılan tüm ekiplere teşekkür ediyorum. İnşallah Denizli’mizde güzellikler her geçen gün artacak” dedi.

Haberin DevamıReklam

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 6 ayrı noktada ücretsiz olarak düzenleyeceği ve 4 gün boyunca farklı grupların sahne alacağı festivalde birçok güzelliğin yaşanacağına ifade eden Zolan, “Muhteşem performanslar sergilenecek. Denizli’mizin, Türkiye’mizin kalbi burada atacak. Güzelliği hep birlikte yaşayacağız” diye konuştu.

ZOLAN’A KIRGIZİSTAN MİLLİ KIYAFETİ HEDİYE EDİLDİ

Bu arada, festivale katılan grupların temsilcileri Zolan’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Osman Zolan, Kırgızistan ekibinin kendisine hediye ettiği geleneksel milli kıyafeti giyerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

FESTİVAL PROGRAMI

Festivalin ilk günkü programı, 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda saat 20.30’da gerçekleştirildi. Birbirinden güzel milli danslarını Denizlililer için sergileyen ekipler vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı. Denizlililerin yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği festival 30 Haziran’da sona erecek. Festival yer ve programları şöyle:

28 Haziran 2022 Salı
Saat 20.30 İncilipınar Parkı
Saat 21.00 Adalet Parkı

29 Haziran 2022 Çarşamba
Saat: 21.00 Açıkhava Tiyatrosu (Gala)

30 Haziran 2022 Perşembe
Saat: 20.30 KYK Amfi Tiyatro
Saat 21.00 Adalet Parkı