Denizli Enerji ve İklim Eylem Planı hazırlanıyor – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli Enerji ve İklim Eylem Planı...

Denizli Enerji ve İklim Eylem Planı hazırlanıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Ekim 2023 Pazartesi - 14:07Güncelleme: 16 Ekim 2023 Pazartesi - 14:07
Denizli Enerji ve İklim Eylem Planı hazırlanıyor

Türkiye’de İklim Değişikliği Eylem Planını hazırlayan üçüncü büyükşehir olan Denizli Büyükşehir Belediyesi, “Denizli Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” çalışması başlattı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, sera gazı azaltım, iklim uyum hedeflerinin belirlenmesi ve enerji yoksulluğuyla mücadele için kapsamlı ve geniş katılımlı bir eylem planı hazırlamak hedefiyle Denizli Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı çalışması başlattı.

Türkiye’de İklim Değişikliği Eylem Planını hazırlayan üçüncü büyükşehir olan Denizli Büyükşehir Belediyesi, çalışmasını başlattığı Denizli Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (Denizli Secap) kapsamında panel ve “Sıfır Noktası Sergisi” düzenlendi.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki programa Vali Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcileri katıldı.

 

ZOLAN: YANLIŞLAR, YENİ YANLIŞA SEVK ETMEMELİ

Zolan, programın açılış konuşmasında, “Daha sağlıklı bir ortam için üzerimize düşen görevler var. Dünyamızı yok eden hava kirliği, küresel ısınma sınır tanımıyor.Onun için tüm fertler, kurumlar, devletler bu konuda görevlerini yaparsa ancak o zaman başarıya ulaşabiliriz” dedi.

“Son ırmak kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak” şeklindeki Kızılderili atasözünü anımsatan Zolan, “Savaş, ekonomik kriz gibi tüm krizlerin yanı sıra bizim doğa ve çevre krizinin önüne geçmemiz lazım. Bu konuda kendi görevimizi yapmak, insanlığımızı göstermek durumundayız. Başkalarının yapmış olduğu yanlışlar bizi yanlışa sevk etmemeli. Onun için Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak tüm kurumlarımızla birlikte geleceğimize daha güzel bir dünya bırakmak için birçok çalışma yaptık” diye konuştu.

Denizli’de sera gazı salınımının azaltılması, daha temiz ve yaşanabilir bir doğa için yeşil alan, altyapı, üstyapı, akıllı şehir, katı atık düzenli depolama sahaları, atık su artırma tesisleri, yenilenebilir enerji gibi sayısız proje yaptıklarını anlatan Zolan, sözlerine şöyle devam etti:

Haberin DevamıReklam
“Esas olan karbon salınımını azaltmak, çevre kirliliğini önlemek. Bunun içinde enerjiyle ilgili çok çok önemli işler yapmak gerekiyor. Denizli’de güneş enerjisinden elektrik üretimine bir pazar yerinin üstüne kurduğumuz sistemle başladık. Şimdi de Çivril ilçesinde 90 megavatlık devasa bir güneş enerji santrali kurma çalışmasını sürdürüyoruz. Bu yatırımı yapmak için kıraç, tarıma elverişsiz ve hiçbir ağacın olmadığı bir yeri tercih ettik. İşte çevre bilincimiz bunu gerektiriyor. İnşallah bu tesisimizi hizmete aldığımızda karbon salınımını azaltımıen üst seviyede gerçekleştirmiş olacağız.”

İlk adımı 2016 yılında atıklarını, 2019 yılında ise Denizli İklim Değişiklik Eylem Planı’nı hazırladıklarını ve bu planı hazırlayan Türkiye’de 3. büyükşehir belediyesi olduklarını söyleyen Zolan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu dünya, bu şehir hepimizin. Enerjiyi verimli kullanmak, şehri kirletmeden kullanmak, sera gazı ve karbon salınımını en aza indirmek için gayret sarf ediyoruz. Denizli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde iklim değişikliği ve afetlerle ilgili iki yeni daire başkanlığı kurduk. Biz yürüyüşümüzü, kendi sistemimizi güncelliyor, şehrimizi geleceğe güvenle taşımayı hedefliyoruz. Tüm katılımcılara, emek veren, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu bir başlangıç. Bu çalışmada tüm kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız olacak ve birçok çalışma sonucunda Denizli Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planımız ortaya çıkmış olacak.”

“SIFIR NOKTASI” SERGİSİ

Konuşmanın ardından panele geçildi. PAÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr Sibel Çukurluoğlu moderatörlüğündeki panele REC Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Ünal Sayman, resim sanatçısı Deniz Sağdıç ve Yenilenebilir Enerji Danışmanı Faruk Telemcioğlu konuşmacı olarak katıldı.

Bu arada, Zolan ve beraberindekiler, sanatçı Deniz Sağdıç’ın atıklardan yaptığı portre eserleri inceledi.