Üreten Kadınlar Festivali başladı – D20Haber
24.06.2024, Pazartesi
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Üreten Kadınlar Festivali başladı

Üreten Kadınlar Festivali başladı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Ocak 2024 Cuma - 17:04Güncelleme: 19 Ocak 2024 Cuma - 17:05
Üreten Kadınlar Festivali başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali, Türk Sinemasının usta ismi Perihan Savaş’ın da katılımıyla ziyarete açıldı.

Türk el sanatlarıyla uğraşan kadın girişimci ve kadın sanatkârların desteklenmesi, gelişmelerine yardımcı olunması, unutulmaya yüz tutmuş sanat ve zanaatların yaşatılması ve aile bütçelerine katkı sağlamaları amacıyla, Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali üçüncü kez ziyarete açıldı.

AÇILIŞA USTA OYUNCU DA KATILDI

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış programına AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eşi Berrin Zolan, Türk Sinemasının usta ismi Perihan Savaş, davetliler ve çok sayıda kadın girişimci katıldı.

“KADINLARIN YANINDAYIZ”

Zolan açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin daha ileriye ve güzele gitmesi için üretim ve çalışmanın önemli olduğunu söyledi. Zolan, Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman üreten kadınların yanında olduklarını dile getirdi.

“DENİZLİ, KADIN İSTİHDAMINDA ÖNDE GELEN İLLERDEN”

Denizli’nin kadın istihdamında Türkiye’de en önde gelen şehirlerden biri olduğunu kaydeden Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınların birçok başarılı hikayeleri de var. Biz bu başarı hikayelerinin yenilerinin olması için her zaman üreten, çalışan kadınımızın yanında olmaya en üst seviyede gayret sarf ediyoruz. Kadınlarımızla yaptığımız her iş mutlaka başarıya ulaşır. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak tüm imkanlarımızla kadınlara destek veriyoruz.”

“FESTİVALİN BAŞARILI OLACAĞINA İNANIYORUM”

Üçüncüsünü düzenledikleri Üreten Kadınlar Festivali’nin başarılı olacağına inandığını belirten Zolan, kadınların el emeği, göz nuru ürünlerini festivalde satarak güç toplayacaklarını anlattı. Zolan, “Yeni ufuklara açacak festivalimiz hayırlı olsun. Hayırlı işler diliyorum. Hep beraber üretmeye ve çalışmaya devam edelim. Ondan, bundan, şundan demeden el ele olduğumuz sürece aşamayacağımız engel, varamayacağımız hedef yok. Festivalimiz hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam
SAVAŞ: EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜ KAZANAN KADIN GÜÇLÜDÜR

Usta oyuncu Perihan Savaş ise Denizli’de bulunmaktan ve kadınlara yönelik yapılan bu çalışmalara tanık olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. Savaş, “Doğrusu bu kadarını tahmin etmiyordum. Başta Başkanımızı kutluyorum. Kadınlar için el ele vermek çok önemli. Üreten ve ekonomik özgürlüğü kazanan kadın çok daha güçlüdür. Kadın, anne isterse her şeyi yapar” dedi.

Konuşmaların ardından Zolan ve beraberindekiler festivalin açılışını gerçekleştirdi.

260 STANT YER ALIYOR

Festivalde kadın üretici ve girişimcilerin ürünlerini sergileyeceği 260 stant yer alıyor. Türk el sanatlarından ev tekstili ve hazır giyime çok farklı el emeği göz nuru ürünlerin sergileneceği festivalde, ahşap işçiliği, bijuteri, bakırcılık, takı tasarım, dikiş, örücülük, geleneksel giysili bebek yapımcılığı, bıçakçılık, cam işçiliği, çömlekçilik, dericilik, dokumacılık, gümüşçülük, geri dönüşümden yapılmış süs eşyaları, minyatür objeler, sepetçilik, kozmetik, cilt bakımı, seramik işçiliği, çini, Türk süsleme sanatları (tezhip, hat, minyatür, ebru), tel kırma, nakış, iğne oyası gibi geleneksel Türk el sanatlarından örnekler yer alıyor.

FARKLI ETKİNLİKLER

Ayrıca yöresel ev yapımı kuru gıda, pasta, salça reçel, turşu gibi gıdalar da festivalde bulunuyor. Festival süresince sihirbaz gösterimi, bando konseri, yüz boyama, palyaço, sosis balon dağıtımı, planetaryum gösterimleri ve flash mob etkinlikleri yapılacağı bildirildi.