28.02.2021, Pazar
1 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu

Büyükşehirin kültür yayınları dijital kütüphanede

Haber Merkezi - 21 Ağustos 2020 Cuma - 12:52 Büyükşehirin kültür yayınları dijital kütüphanede

Denizli Büyükşehir Belediyesi, yayınına destek verdiği kitapları internet ortamına da taşıyor. 171 eserden 119’una artık dijital kütüphaneden ulaşılabildiği bildirildi.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kent belleğine kazandırdığı eserleri resmi internet sitesinde dijital biçimde vatandaşların hizmetine sunuyor. Kent belleğine kazandırılan yayınlara www.denizli.bel.tr’de “yayınlarımız” linkinin altındaki “kitap yayınları” başlığı ile ulaşılabiliyor. İlk etapta, Denizli Büyükşehir Belediyesinin kente kazandırdığı toplam 171 kültür yayınından 119’una dijital olarak yüklendi.

KÜLTÜR YAYINLARINDA NELER VAR?

Denizli’nin geçmişi ile geleceğini buluşturan yayınlar arasında kente dair her ayrıntı yer alıyor. Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nden Merkez Efendi’ye, Mazhar Müfit Kansu’dan Özay Gönlüm’e Denizli’nin yetiştirdiği değerlerin kaleme alındığı kültür yayınlarında kentin geçmişine ışık tutacak eserler de yer alıyor. Atatürk ve Denizli, Denizli’de Türk Varlığının Kadim Tarihi, Denizli’nin Efsaneleri, Denizli’den Yetişen Değerler, Milli Mücadele’de Denizli, Denizli’den Doğan Yıldızlar, Halep’ten Denizli’ye, Çanakkale Savaşı – Denizli, Yaşayanlar Gözüyle Denizli gibi kentin birçok değerini anlatan şiir, hikaye, araştırma ve roman gibi eserler bulunuyor.

“DENİZLİ’YE DAİR NE VARSA GELECEĞE AKTARIYORUZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bugüne kadar kentin tüm değerlerini anlatan 171 eseri Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları olarak yayımladıklarını, söz konusu yayınların aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivlerine de girdiğini söyledi.

Denizli’nin değerlerini gelecek nesillere aktarmaya devam edeceklerini vurgulayan Zolan, “Denizli’ye dair eserler kaleme alındıkça yaşamaya ve gelecek nesillere aktarılmaya devam edecek. Eserler uzun yıllar sonra kaynak kitap olacak. Şehrimizi öğrenmek isteyen herkes, çocuklarımız, öğrencilerimiz, araştırmacılar, akademisyenler Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarımızdan faydalanacak. Tüm eser sahiplerine ve bu yürüyüşü başlatan dönemin Belediye Başkanı ve önceki dönem Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’ye teşekkür ediyorum” dedi.