30.06.2022, Perşembe
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirin güneş tarlalarında 4.1 kilowatt saat...

Büyükşehirin güneş tarlalarında 4.1 kilowatt saat enerji üretildi

Haber Merkezi - 14 Eylül 2020 Pazartesi - 12:14 Büyükşehirin güneş tarlalarında 4.1 kilowatt saat enerji üretildi

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yenilenebilir enerji kaynakları ile ülke ekonomisine katkı sağladıklarını, iki ay önce üçüncü aşamasını tamamladıkları güneş tarlaları ile toplamda 4 milyon 100 bin kilowatt (KWh) elektrik enerjisi ürettiklerini bildirdi.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, enerji üretiminde fosil kaynakların etkisini azaltmak, enerji verimliliğinin artırılmasını sağlamak ve ülke ekonomisine katkı koymak amacıyla 2017 yılında Akköy Güneş Enerji Santrali’nin (GES) ilk aşamasını tamamlayarak hizmete aldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği güneş tarlaları projesinin ikinci aşaması olan Akköy GES 2 ise, 2018 yılında faaliyete geçti. Verimli bir şekilde elektrik enerjisi üreten Denizli Büyükşehir Belediyesinin güneş tarlaları bu yıl da büyümeye devam etti. 2017 yılında başlayan ve 39.000 metrekare alana kurulan projenin yaklaşık iki ay önce üçüncü aşaması da tamamlandı. Akköy GES 3’ün tamamlanması ile 8 bin 480 adet güneş paneline ulaşıldı.

2 MW’LIK GÜCE ULAŞILDI

Yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesinin güneş enerji santrali, GES 3’ün de tamamlanmasıyla 2 MW’lık gücü yakaladı. Denizli Büyükşehir Belediyesinin aralıklarla hizmete giren güneş tarlaları bugüne kadar 4,1 milyon kilowatt elektrik enerjisi üretti. Toplam yatırım maliyetinin büyük bir bölümünün bugüne kadar üretilen elektrik enerjisi ile karşılandığına dikkat çekilirken, Akköy GES1, 2 ve 3 ile yıllık toplam üretim hedefinin 4 milyon kilowatt olduğu vurgulandı.

Haberin DevamıReklam

DENİZLİ’NİN ÇÖPÜ, ÇAMURU, GÜNEŞİ ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR”

“Türkiye’de 120 dolayında belediyenin üyesi olduğu Enerji Kentleri Birliği Başkanlığı görevini de sürdüren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiklerini belirtti. Zolan, şunları söyledi:

“Denizli’nin çöpünü, çamurunu ve güneşini enerjiye dönüştürdüklerini anlatan Başkan Zolan, “Katı Atık Düzenli Depolama Sahamızdaki çöplerden elde edilen metan gazından, Merkez Atıksu Arıtma Tesisimizdeki çamurdan elde edilen biyogazdan ve 2017 yılında başladığımız güneş tarlalarımızdan elektrik enerjisi üretiyoruz. Yenilenebilir enerji demek çevreyi korumak demektir, ülke ekonomisine katkıda bulunmak demektir. Denizli Büyükşehir Belediyemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlar ülkemize örnek olmayı sürdürecek.”