10.08.2022, Çarşamba
23 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirin Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7....

Büyükşehirin Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7. Faz Üyeliği kabul edildi

Haber Merkezi - 27 Haziran 2022 Pazartesi - 11:02 Büyükşehirin Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7. Faz Üyeliği kabul edildi

Denizli Büyükşehir Belediyesinin, Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7. Faz Üyelik başvurusu kabul edildi.

A- A+

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’na 2010 yılında kabul edilen Denizli Büyükşehir Belediyesinin, 2019-2025 yıllarını kapsayan 7. faz için yaptığı üyelik başvurusu da kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi, 7. faza kabul edilen Türkiye’deki 4. büyükşehir belediyesi oldu.

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın 7. fazdaki çalışmasının “sağlık alanında liderlik ve katılımcı yönetişimin geliştirilmesi” oluşturacağı ifade edilirken, proje ile uluslararası ilişkilerin geliştirileceği gibi, diğer Avrupa şehirleriyle tecrübe ve bilgi paylaşımının sağlanacağı belirtildi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye’nin “En temiz”, “En çevreci” ve “En sağlıklı” kenti unvanı bulunmasının yanında, “Su Yönetimi ve İklim Değişikliği” projeleriyle Dünya ikincisi olan Denizli Büyükşehir Belediyesinin 7. faza kabul edilmesiyle Avrupa’nın en sağlıklı şehirleri arasına girdiğini söyledi.

Haberin DevamıReklam

Bu başarının kendilerini mutlu ettiğini belirten Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak tüm projelerinde önceliklerinin çevre ve insan olduğunu vurguladı. “Doğa ve çevreyle barışık, insanlarımızın sağlıklı ve mutlu olacağı bir şehir için var gücümüzle çalışıyoruz” diyen Başkan Zolan, sağlıklı bir gelecek için sağlıklı şehirlerin olması gerektiğini işaret ederek, 7. faz döneminde hayata geçirecekleri projelerin şimdiden hayırlı olmasını diledi.

SAĞLIKLI ŞEHİRLER PROJESİ NEDİR?

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Projesi, şehirlerdeki ulaşım, planlama, sosyal hizmetler, sağlık, çevre, güvenlik ve kent sağlığı gibi tüm konularda insanların fiziki, psikolojik ve çevresel refahlarını geliştirmeyi amaçlıyor. Avrupa Bölge Ofisi tarafından desteklenen proje, şehirlerde nüfus artışı ve hızlı sanayileşmenin getirdiği sorunlar sebebiyle yerel yönetimlerin gündeminde; kent ve sağlık ilişkisini ele almak ve öneriler geliştirmek amacıyla 1988 yılında başlatıldı. Sağlıklı Şehirler Projesi 5’er yıllık fazlar halinde yürütülmekte olup, 7. Faz süreci 2019-2025 yılları arasında olacaktır. DSÖ Avrupa Bölgesi’ndeki 35 ülke ve 100 şehir ile dünyada 1400 şehir Sağlıklı Şehirler Ağı üyesi.