Büyükşehirden Türkay Şoray’lı festival – D20Haber
16.04.2024, Salı
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirden Türkay Şoray’lı festival

Büyükşehirden Türkay Şoray’lı festival

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 6 Mart 2024 Çarşamba - 11:43Güncelleme: 6 Mart 2024 Çarşamba - 18:15
Büyükşehirden Türkay Şoray’lı festival

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel düzenlediği Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’nin onur konuğu Türk sinemasının efsane ismi Türkan Şoray olacak. Festivale, Türkan Şaray’ın yanı sıra çok sayıda ünlü isim konuk olacak.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’nin dördüncüsünü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel düzenliyor. Konserlerden söyleşilere, çalışma atölyelerinden tiyatro gösterilerine 3 gün sürecek festival, ünlü isimleri de ağırlayacak.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde 8 Mart Cuma saat 12.00’de başlayacak festivalde 260 kadın, el emeği göz nuru ürünlerini satmak üzere stant açacak.

ÜNLÜ KONUKLAR DENİZLİLİLERLE BULUŞACAK

4. Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’nin onur konuğu Türk sinemasının efsane ismi Türkan Şoray olacak. Ünlü oyuncu, festivalde kadınlarla söyleşide bir araya gelecek. Dilek Türkan, Elif Buse Doğan, Zara, Masterchef Danilo Zanna, Türkiye’de sosyal girişimcilik ve sosyal sorumluluk alanlarında akla ilk gelen akademisyenlerden Prof. Dr. Itır Erhart ve Beyhan Budak gibi isimler de festivala katılack.

FESTİVAL PROGRAMI

Festivalin ilk günü saat 15.00’te sinema sanatçısı Türkan Şoray, hayranlarıyla bir söyleşi gerçekleştirecek. Aynı gün, Türk müziğinin başarılı müzisyenlerinden Dilek Türkan saat 20.00’de düzenlenecek konserde Denizlililerle buluşacak.

9 Mart Cumartesi günü saat 15.00’de Prof. Dr. Itır Erhart, Sosyal Girişimcilik adlı workshopda, akşam saat 20.00’de ise Elif Buse Doğan, vereceği konserde eserlerini Denizlililer için seslendirecek.

10 Mart Pazar günü saat 13.00’te ise Masterchef Danilo Zanna söyleşiyle sevenleriyle bir araya gelecek. Saat 15.00’de sevilen klinik psikolog Beyhan Budak, merak edilenleri yanıtlayacak. Festivalin kapanışı saat 17.00’de Zara konseriyle olacak.

Öte yandan uzman isimler seramik sanatı, sağlıklı beslenmeve girişimcilik konularında workshop ve eğitimlerle 3 gün boyunca Denizlililerle olacak.

Tiyatro gösterilerinin yanı sıra çocuklar içinde festival boyunca sihirbaz gösterimi, bando konseri, yüz boyama, palyaço, sosis balon dağıtımı, planetaryum gösterimleri ve flashmob etkinlikleri yapılacak.

NELER VAR?

Türk el sanatlarından ev tekstili ve hazır giyime çok farklı el emeği göz nuru ürünlerin sergileneceği festivalde, ahşap işçiliği, bijuteri, bakırcılık, takı tasarım, dikiş, örücülük, geleneksel giysili bebek yapımcılığı, bıçakçılık, cam işçiliği, çömlekçilik, dericilik, dokumacılık, gümüşçülük, geri dönüşümden yapılmış süs eşyaları, minyatür objeler, sepetçilik, kozmetik, cilt bakımı, seramik işçiliği, çini, Türk süsleme sanatları(tezhip, hat, minyatür, ebru), tel kırma, nakış, iğne oyası gibi geleneksel Türk el sanatlarından örnekler yer alacak. Ayrıca yöresel ev yapımı kuru gıda, pasta, salça reçel, turşu gibi gıdalarda beğeniye sunulacak.

“KADINLARIN İÇİNDE YER ALDIĞI HER PROJEMİZ BAŞARIYA ULAŞIYOR”

Festivalle ilgili açıklama yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bugüne dek kadınların içinde yer aldığı her projelerinin muhakkak başarı ile sonuçlandığını ifade ederek, Denizlilileri festivale davet etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlayacak özel festivalin çok özel misafirleri de olacağını söyleyen Zolan, “Kadınlar bizim anamız, eşimiz, kızımız, kardeşimiz, en yakınlarımız, canımızdır. Festivalimizi gerçekleştirirken bu kez hanım kardeşlerimizin de özel günlerinden birini de kutluyor olacağız. Biz sadece bir gün değil her gün yanlarındayız. Tüm hemşehrilerimi, özellikle hanım kardeşlerimi bu özel festivalimize bekliyorum. Birbirinden değerli isimleri de ağırlayacağımız festivalimiz yine çok güzel geçecek. Festivalimiz şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ÇELENK KOYMA PROGRAMI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açılacak festival kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, saat 11.00’de 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakacak.