Denizli Büyükşehirden tarım ve hayvancılığı 8 projeyle destek – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli Büyükşehirden tarım ve hayvancılığı 8...

Denizli Büyükşehirden tarım ve hayvancılığı 8 projeyle destek

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Aralık 2023 Cumartesi - 10:45Güncelleme: 2 Aralık 2023 Cumartesi - 10:45
Denizli Büyükşehirden tarım ve hayvancılığı 8 projeyle destek

Denizli Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığa desteklerini 2024’te uygulanacak 8 projeyle devam ettirecek. Başkan Osman Zolan, bu desteklerle çiftçinin yüzünü güldüreceklerini belirtti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, çiftçi ve yetiştiricilerin kalkınması için tarım ve hayvancılık desteklerine 2024 yılında da devam edecek. Denizli’nin 2014 yılında “Büyükşehir” statüsü kazanmasıyla birlikte kırsal alanda yaşayan vatandaşların desteklenmesi, tarım ve hayvancılıkta yüksek ürün veriminin elde edilebilmesi amacıyla bugüne kadar onlarca proje hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, yeni yılda vereceği ilk 8 destek projesi için çalışmalarına başladı.

Uygulanacak projeler ile zararlılarla mücadeleden mera ıslah çalışmalarına, tohum desteğinden damızlık koyun ve keçi hibesine binlerce üretici, Denizli Büyükşehir Belediyesinin desteklerinden yararlanacak. Projelerle ilgili başvuru süreçleri ayrıca duyurulacak.

 

8 BİN DEKARDA MERA ISLAH ÇALIŞMASI YAPILACAK

Denizli Büyükşehir Belediyesi, hayata geçireceği “Denizli Seralarında Sarı-Mavi Görsel Yapışkan Tuzak Temini Projesi” ile Acıpayam, Bekilli, Beyağaç, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Pamukkale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas ilçelerindeki yaklaşık 600 üreticiye domates, biber, marul, maydanoz, hıyar, patlıcan, çilek gibi ürünlerin yetiştirildiği seralarda zararlılara karşı biyoteknik mücadeleye destek verecek.

Bunun yanında “Denizli Mera Islah (Gübreleme) Projesi” ile Acıpayam, Baklan, Bozkurt, Buldan, Çal, Çardak, Çivril, Sarayköy ve Tavas ilçelerinin 34 mahallesindeki yaklaşık 8 bin dekar alanda mera ıslah çalışması yapılacak.

70 TON NOHUT TOHUMU DESTEĞİ VERİLECEK

Denizli Büyükşehir Belediyesi yüzde 50 hibeli Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi ile Acıpayam, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Pamukkale, Serinhisar ve Tavas ilçelerinde 66 ton Macar fiği tohumu; il genelinde ise 56 ton silajlık mısır tohumu desteği verecek.

Nohut Üretim Alanlarını Geliştirme Projesi ile yüzde 50 hibeli il genelinde 70 ton nohut tohumu desteği verecek olan Denizli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin daha kaliteli, verimli ve çok ürün elde etmesi için yüzde 75 hibe sağladığı Toprak Analizi Desteklenmesi Projesi’ne 2024 yılında da sürdürecek.

80 BİN ADET ZEYTİN FİDANI DAĞITILACAK

Denizli Büyükşehir Belediyesi, “Yeni Zeytin Bahçesi Projesi” ile Babadağ, Beyağaç, Buldan, Kale, Merkezefendi ve Sarayköy ilçelerindeki 1.000 üreticiye yüzde 50 hibe ile 80 bin adet Gemlik zeytin fidanı dağıtımı yapacak.

“Alabalık Üretim Tesislerinde Dezenfektan Kullanım Projesi” ile Çameli, Acıpayam, Çal, Pamukkale ve Çivril ilçelerinde 100’den fazla alabalık yetiştiricisine 10 bin litrenin üzerinde dezenfektan desteği sağlanacak.

Yoğun ilgi gören “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Verimliliği Artırma Projesi”ni 2024’de de devam ettirilerek, il genelindeki üreticilere yüzde 75 hibe ile 600 adet damızlık koç ve teke desteği verilecek.

“ÜRETİM SİZDEN, DESTEK BİZDEN”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “büyükşehir” statüsüyle birlikte ilin dört bir tarafında kırsal kalkınma destekleri vermeye başladıklarını hatırlattı. Bugüne kadar Denizlili çiftçi ve üreticilere nefes aldıracak onlarca proje hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Zolan, şunları söyledi:

“Yeni yılda da inşallah kırsal kalkınmayı desteklemek için vatandaşlarımızın tüm ihtiyaç ve taleplerini yerine getirmeye gayret edeceğiz. Çiftçimizin, üreticimizin yanında olmaya, onları tüm imkanlarımızla desteklemeyi sürdüreceğiz. 2024 yılının ilk 8 destek projesi için çalışmalara başladık. Çiftçimizin ve üreticimizin mutlu olmasını istiyor, ‘Üretim sizden, destek bizden’ diyoruz. Bu destekler şehrimizin tarım ve hayvancılık üretimine katkı sağlamaya devam edecek. Kazanan yine Denizlimiz olacak.”