27.07.2021, Salı
21 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirden ‘Arıtma tesisi ve kollektörle Dalaman...

Büyükşehirden ‘Arıtma tesisi ve kollektörle Dalaman Çayı daha temiz’ açıklaması

Haber Merkezi - 7 Temmuz 2021 Çarşamba - 11:12 Büyükşehirden ‘Arıtma tesisi ve kollektörle Dalaman Çayı daha temiz’ açıklaması

Denizli Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Acıpayam Atıksu Arıtma Tesisi’nden sonra, Aşağı Mahalle’de açığa akan atık su için 2 bin 620 metre kollektör hattı yapılarak Dalaman Çayı'nın daha temiz olmasının sağladığı belirtildi.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesinin açıklamasında, DESKİ’nin Acıpayam’ın en önemli ihtiyaçları arasında bulunan Atık Su Arıtma Tesisi’ni 2018 yılında hizmete aldığı, ilçenin çevre sorunlarını gidermeye yönelik bir başka yatırımla aynı yıl ilçedeki vahşi çöp depolamasını sona erdiren Acıpayam-Serinhisar Katı Atık Aktarma İstasyonu’nu da faaliyete geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, Denizli Büyükşehir Belediyesinin son olarak ilçenin Aşağı Mahallesi’nde açığa akan atık su sorununu da çözüme kavuşturduğu, söz konusu bölgedeki atık suyun 2 bin 620 metrelik kollektör hattı yatırımı ile Acıpayam Atık Su Arıtma Tesisi’ne taşındığı, böylece Dalaman Çayı’nın kirlenmesinin önüne geçecek ve bölgeye nefes aldıracak bir projenin daha hayata geçirildiği kaydedildi.

ZOLAN: KANGREN OLMUŞ SORUNLARI BİRER BİRER ÇÖZÜYORUZ

Denizli’nin kangren olmuş sorunlarını birer birer çözdüklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Acıpayamımızın atık su arıtma tesisi yoktu. Atık sular Dalaman Çayı’na gidiyordu. Dalaman Çayı’nın kirliliğini önlemek adına atık suların arıtılması gerekiyordu. Acıpayam Atıksu Arıtma Tesisini 2018 yılında tamamlayarak hizmete aldık. Aşağı Mahallemizde açığa akan atık sular da önemli bir sorun teşkil ediyordu. Biz de bu sorunu çözmek adına 2 bin 620 metrelik atık su kollektör hattı inşa ederek, Acıpayamımızın önemli bir sorununu daha çözdük. Çevre ve insan sağlığı bizim için her zaman önceliklidir, birincil plandadır. Bugüne kadar milletimize verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirdik, bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz. Acıpayamımıza, Denizlimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ACIPAYAM ATIK SU ARITMA TESİSİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ’nin 2018 yılında hizmete aldığı Acıpayam Atıksu Arıtma Tesisi 27 bin 600 metrekare alana kuruldu. Günlük ortalama 3 bin 600 metreküp debisi bulunan tesis, bölgesel arıtma niteliğinde inşa edildi. Betonarme biyolojik atık su ileri arıtma tesisi olarak inşa edilen Acıpayam Atıksu Arıtma Tesisi’nde atık suyun sulama suyu standartlarını sağlayacak şekilde arıtıldığı, buradaki atık suların fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulduğu, daha sonra ise bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak deşarj edildiği belirtildi.