10.08.2022, Çarşamba
23 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirden 500 üreticiye silajlık mısır tohumu

Büyükşehirden 500 üreticiye silajlık mısır tohumu

Haber Merkezi - 8 Temmuz 2022 Cuma - 09:50 Büyükşehirden 500 üreticiye silajlık mısır tohumu

Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle, Çivril, Çardak ve Bozkurt’ta 500 üreticiye silajlık mısır tohumu desteğinde bulunuldu. Törende konuşan Başkan Osman Zolan, “Bizim yaptığımız silajlık tohum desteği, eskiden köylerdeki tulumbalara su koymak gibi siz üretenlere destek olmak” dedi.

A- A+

Yerli Silajlık Mısır Yetiştiriciliği Projesi kapsamında Çivril ilçe Tren Garı’nda Silajlık Mısır Tohumu Dağıtım Töreni düzenledi. Programa, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, AK Parti Çivril İlçe Başkanı Halil Ertuğrul, Denizli Tarım ve Orman Müdürü Vekili Şakir Çınar, çiftçiler ve davetliler katıldı.

BAŞKAN ZOLAN’A TEŞEKKÜR

 Tarım Bakanlığının üreticiye destekleri anlatan Çınar, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan üreticiye birçok destek veriyor. Biz sonuna kadar destekçiyiz, çiftçimizin yanında olmak istiyoruz, diyor. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi. Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural ise, Çivril’in çok bereketli toprakları bulunduğunu belirterek, ilçenin Denizli’de tarımın merkezi olduğunu söyledi. Zolan’ın çiftçinin her zaman yanında olduğunu, Çivril’de benzer törenleri sürekli düzenlediklerini anlatarak, Büyükşehir Belediyesinin desteklediği mera ıslahı, rüzgar gülü, hayvancılık ve sulama sistemleri gibi destekleri anlatan Vural, Zolan’a teşekkür etti.

“ALKIŞIN BÜYÜĞÜNÜ ÜRETEN ÇİFTÇİMİZ HAK EDİYOR”

Haberin DevamıReklam

“Çivril’e yapılan yatırımlara bakıldığında alt yapısıyla, üst yapısıyla, tesisleriyle bugün Ege’de parmakla gösterilen, örnek bir ilçe haline geldi” diyen Zolan, “Söz vermiştik yerine getirdik çok şükür. Tabi bunu yol arkadaşlarımızla, meclis üyelerimizle, parti teşkilatımızla, hülasa Çivrilli kardeşlerimizle birlikte başardık” dedi. Çivril’in Denizli ve ülke ekonomisine tarım üretimi anlamında çok büyük katkıları olduğuna değinen Zolan, “Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçilerimize destek olmak için Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı kurduk. Sadece ve sadece çiftçimize, üreten kişiye nasıl destek verebilir onların gayreti içindeyiz. Çünkü üretmek çok önemli. Esas burada alkışın büyüğünü bin bir zahmete üreten çiftçimiz hak ediyor. Aslında bu işin kahramanı sizsiniz. Onun için ben sizleri alkışlıyorum” diye konuştu.

“BİZİM YAPTIĞIMIZ TULUMBAYA SU KOYMAK”

Kendisinin de köyde büyüdüğünü, üretmenin, çiftçiliğin ne olduğunu bildiğini kaydeden Zolan, “Bizim yaptığımız silajlık tohum desteği, eskiden köylerdeki tulumbalara su koymak gibi siz üretenlere destek olmak. İnşallah buradan binlerce ürün olacak” dedi. Silajlık mısırın çok önemli bir ürün olduğunu, hayvancılıkta kendi yemini üretmenin maliyetleri çok düşürdüğünü kaydeden Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesinin sulama sistemleri, ceviz fidanı, arıcılık, yağlık ayçiçek tohumu gibi kırsal kalkınmaya destek verdiklerini, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirdikleri projelerin başarıya ulaşmaya başladığını söyledi.

Söz konusu destekle birlikte toplamda 6 ilçedeki 1.015 çiftçinin 8 bin dekar alanda üretim yapacağı belirtildi.