21.01.2022, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir ve BM Türkiye Ofisi’nden Gençlik...

Büyükşehir ve BM Türkiye Ofisi’nden Gençlik Akademisi projesi

Haber Merkezi - 15 Aralık 2021 Çarşamba - 14:28 Büyükşehir ve BM Türkiye Ofisi’nden Gençlik Akademisi projesi

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi ve Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi işbirliği ile düzenlenen Gençlik Akademisi Projesi için tanıtım toplantısı düzenlendi. Programda konuşan Başkan Osman Zolan, "Gençlerimiz eğer kendilerini donanımlı bir şekilde yetiştirirlerse şehrimizi, ülkemizi ve dünyamızı daha güzel bir geleceğe hazırlayabilirler" dedi.

A- A+

Projenin tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, davetliler ve çok sayıda genç katıldı.

“PROJEDEN 15-30 YAŞ ARASINDAKİ KİŞİLER FAYDALANACAK”

Kent Konseyi Genel Sekreteri Baran Akın, proje ile Denizli’de ikamet eden 15-30 yaş arasındaki gençler, Gençlik Meclisi gönüllüleri ile genç mültecilerin söz konusu akademik programdan faydalanacağını söyledi. Akın, “Bir hayalimizi daha gerçekleştirmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Proje ile akran destek faaliyetleri, sosyal etkinlikler ve mentörlük programı kanalıyla faydalanıcılar ile Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisindeki karar alıcılar arasında kaliteli etkileşimi arttırmak, beceri geliştirme eğitimleri ve yaygın eğitim olanakları ile gençleri güçlendirerek dijitalleşme çağında iş piyasasına erişimlerini kolaylaştırmak ve sosyal ağlara uyum becerilerini artırmak amaçlanmaktadır” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZA YENİLERİNİ EKLEYECEĞİZ”

Gençlik Meclisi Başkanı Tunahan Biden, konuşmasında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi ortaklığında başlatılan Gençlik Akademisi Projesi ile çalışmalarına yenilerini ekleyeceklerini söyledi. Proje kapsamında farklı başlıklarda bir çok eğitim olacağını dile getiren Biden, gençleri eğitimlere ve Gençlik Meclisine davet ettiğini kaydetti. İmkanların gençler için oluşturulduğunu, bu nedenle herkesin faydalanması gerektiğini belirten Biden, çalışmalarına destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a teşekkür etti.

“PROJE, MÜLTECİLERİN AİDİYET DUYGUSUNU GELİŞTİRME FIRSATI VERECEK”

Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc ise, işbirliğinin gençlere yönelik akran destek faaliyetleri, sosyal etkinlikler, beceri geliştirme eğitimleri, gençlerin güçlendirilmesi ve akran mentorluğu programlarını kapsadığını ifade ederek, “Gençlik Akademisi’nin mültecilerin ev sahibi topluluk üyeleri ile birlikte topluma katkıda bulunma, böylece aidiyet duygularını geliştirme fırsatı vereceği, resmi bir temsiliyet yapısına dahil olmalarını sağlayacak bir araç görevi göreceğini umuyor ve buna inanıyoruz” dedi.

“GENÇLERİMİZİN TALEPLERİ BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZDİR”

Gençliğin kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Zolan, “Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar Gençlik Meclisimizin yaptığı etkinlikleri yakından takip ediyoruz. Onların taleplerini yerine getirmek için çaba sarf ediyoruz. Gençlik demek gelecek demektir, enerji demektir, hazine demektir. Gençlerimiz eğer kendilerini donanımlı bir şekilde yetiştirirlerse şehrimizi, ülkemizi ve dünyamızı daha güzel bir geleceğe hazırlayabilirler” dedi. Gençlerin taleplerinin birinci öncelikleri olduğunu ifade eden Zolan, “Gençlerimizin katılımcı demokrasi bilinci ile yönetimlerde söz sahibi olmalarını istiyoruz. Gençlik Meclisimizin kuruluş amacı da budur. Bunun yanında Kadın Meclisimiz, Çocuk Meclisimiz ve Engelliler Meclisimizle şehrin tüm paydaşlarının yönetime dahil olmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

“AMACIMIZ HUZURLU YAŞAMI SAĞLAMAK”

Dünyada arzu edilmeyen savaşların yaşandığını anlatan Zolan, şunları kaydetti:

“Bu savaşlar nedeniyle ülkelerini terk eden insanlar var. Biz Türkiye olarak savaş mağduru bu insanların büyük bir bölümünü ülkemizde barındırıyoruz. Bunların bir kısmı da şehrimizde. Şehrimizde yaşayan mültecilerin uyum sürecini kolaylaşabilmesi, huzur ortamının sağlanması ve gençlerle temasının güçlenmesi noktasında BM Mülteci Komisyonu’na Gençlik Meclisimiz bir proje sundu ve bu proje kabul edildi. Bu proje ile amacımız huzurlu yaşamı sağlamak ve gençlerimizin donanımını arttırmak. Bu proje ile vereceğimiz eğitimle gençlerimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz. Bu bizim asli görevimiz.”

Projenin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Başkan Zolan ve beraberindekiler gençlerin eğitim alacağı bölümleri inceledi.