12.08.2022, Cuma
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir Tesisi’nde 50 bin sokak hayvanının...

Büyükşehir Tesisi’nde 50 bin sokak hayvanının bakımı yapıldı

Haber Merkezi - 29 Ocak 2022 Cumartesi - 12:30 Büyükşehir Tesisi’nde 50 bin sokak hayvanının bakımı yapıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi’nde, hizmete girmesinden bu yana 50 bin 576 sokak hayvanının bakımı yapıldı.

A- A+

4 Ekim 2018 Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hizmete sunulan Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’nda, bakımdan tedaviye, eğitim çalışmalarından serbest gezi parkurları ve dinlenme alanlarına kadar birçok alan bulunuyor. 135 bin m² alana kurulu olan tesiste, sokak hayvanlarının yanı sıra doğal yaşam alanlarında yaralı bulunan kartal, atmaca, tilki, vaşak, sincap ve leylek gibi yüzlerce hayvanın da tedavisini yaparak yaşama döndürdü.

Hizmete girmesinden 50 bin 576 sokak hayvanının bakım ve tedavisi yapılan tesiste kedi pansiyonu, köpek pansiyonu, ameliyathaneler, poliklinikler, serbest gezi alanları ve padoklar yer alıyor.

SAHİPLENDİRME DE YAPILIYOR

Öte yandan, Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’na getirilen sokak hayvanları için sahiplendirme çalışması da yürütülüyor. 2021 yılında 1276, bugünü kadar ise 4 bin 500 dolayında sokak hayvanı sahiplendirildi.

“Minik Kalpler Can Dostlarımız Atıyor” projesi kapsamında ise, kentteki 41 okula köpek kulübeleri ile bakımını üstlenecekleri can dostları teslim edildi.

 

Haberin DevamıReklam

AŞILARI YAPILIYOR

Geçen yıl 7 bin 846 sokak hayvanının tedavisi gerçekleştirilen tesiste, 6 bin 382’sinin de aşıları yapıldı. 3 bin 597 kısırlaştırma işleminin yanı sıra, yaralı halde getirilen kartal, atmaca, tilki, vaşak, sincap ve leylek gibi 283 yabani hayvanında tedavisi gerçekleştirildi.

ZOLAN: ONLAR BİZE EMANET

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’nın Türkiye’nin parmakla gösterecek bir tesis olduğunu söyledi. Zolan, “Hayvanlarda bu dünyanın bir parçası. Onları aç, susuz, sevgisiz ve sahipsiz bırakmamak gerekiyor. Bu düşünceyle bu projemizi gerçekleştirdik. Burada can dostlarımız neye ihtiyaç duyar, nasıl yaşar ve rahat eder ona göre hareket ettik. Çünkü onlar bize emanet. Vatandaşlarımızın çocuklarıyla birlikte burada vakit geçirebilmesi için seyir terası, dinlenme alanları gibi bölümler de yaptık. Çok detaylı düşünülmüş bir proje. Denizlimizde hayvan sevgisini en üst seviyeye taşımak istiyoruz. Allah’ımın yarattığı canlılara sahip çıkmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz” diye konuştu.