Büyükşehir GES ile 180 milyon KWh elektrik üretecek – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir GES ile 180 milyon KWh...

Büyükşehir GES ile 180 milyon KWh elektrik üretecek

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 24 Ağustos 2023 Perşembe - 11:01Güncelleme: 24 Ağustos 2023 Perşembe - 11:01
Büyükşehir GES ile 180 milyon KWh elektrik üretecek

Denizli Büyükşehir Belediyesinin (DBB) Çivril’de kuracağı güneş enerjisi santrali (GES) ile yıllık 180 milyon KWh elektrik üretecek. Santralin yapımı 8 ayda tamamlanacak.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DESKİ Genel Müdürlüğünün Çivril’in Tokça Mahallesi’nde kuracağı 88,4 MW gücündeki GES’te incelemelerde bulundu. Zolan’ın inceleme gezisine Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, AK Parti Çivril İlçe Başkanı Halil Ertuğrul ve beraberindekiler katıldı.

Tokça Mahallesinde 1,5 milyon metrekareye kurulacak ve yılda 180 milyon KWh elektrik üretecek santral ile ilgili açıklamada bulunan Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve DESKİ Genel Müdürlüğünün her yıl çok ciddi miktarda enerji kullandığını, elektrik giderinin de bütçede çok ciddi yer tuttuğunu söyledi.

Enerji ihtiyacını karşılamak, fazla üretimle de gelir elde etmek için kurulu gücü 88,4 MW olacak güneş enerji santrali projesine başladıklarını bildiren Zolan, Milli Emlak’a ait olan 1,5 milyon metrekarelik arazinin tahsisini de aldıklarını anımsattı.

 

8 AYDA BİTECEK

Güneş enerjisinin çevre dostu,yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu kaydeden Zolan, “Enerji ihtiyacımızı karşılamak, bütçeye yük getiren bedelden kurtulmak, aynı zamanda enerjide dış ticaret açığına neden olan cari açığı bir nebze olsun azaltarak ülke ekonomisine katkı sağlamakiçin böyle bir yatırım yapmaya karar verdik” dedi.

İhale sürecinin tamamlanıp, yer tesliminin yapıldığını belirten Zolan, “İnşallah 8 ay içinde 90 MW gücünde güneş enerji santralimiz kurulmuş olacak. Bu çok büyük bir santral olacak. Denizli ve Ege Bölgesi’ndeki en büyük güneş enerji santrali burada olacak. Faaliyete aldıktan sonra artık Büyükşehir Belediyemiz ve Büyükşehir DESKİ’miz enerji bedeli ödemeyecek” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam
Büyükşehir DESKİ’nin aylık ortalama 40-50 milyon lira elektrik bedeli olduğuna dikkati çeken Zolan, bunun sürdürülebilir olmadığını, güneş enerji santraliyle 30 yıl boyunca enerji bedeli ödemeyeceklerini, kendilerinden sonraki yönetimlere de nefes aldıracak bir proje olduğunu ifade etti.

“GELECEĞE GÜVENLE BAKMAYI SAĞLAYACAK BİR YATIRIM”

Tesisin en az 30 yıl Denizli’ye hizmet vereceğini, sonrasında ise arazinin yeni teknolojilerle yine enerji üretim merkezi olarak kullanılmaya devam edeceğini anlatan Zolan, sözlerine şöyle devam etti:

“Burası Denizlimizin, Büyükşehir ve DESKİ’mizin enerji merkezi olarak yüzlerce yıl hizmet verecek. Şehrimize böyle bir yatırım kazandırmaktan dolayı çok mutluyum. Denizlimize çok uzun yıllar hizmet verecek kalıcı bir tesis kazandırıyoruz. Biz günlük işler yapmıyoruz, şehrimizin sorunlarını kökten çözecek büyük yatırımlara imza atıyoruz. Denizli’mizin 50 yıllık içme suyu ihtiyacını Akbaş Barajı’yla nasıl çözdüysek, güneş enerji santralimizle de enerji ihtiyacını en az 30 yıl karşılamış olacağız. Daha sonra bu yatırımın teknolojisi yenilendiğinde ise çok daha uzun yıllar bu alanda şehrimize enerji üretilecek. Bu gerçekten şehrimizin omurgası, şehrimizi ayakta tutacak ve enerji krizlerine engel olacak, geleceğe güvenle bakmamızı sağlayacak bir yatırım.”

“ENERJİ VE SU ARZ GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Enerji ve su arz güvenliğinin önem arz ettiğini vurgulayan Zolan, “Bunlar hayatın vazgeçilmezi, olmazsa olmazı. Denizli’mize köklü, kalıcı eserler bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz Allah’ım şehrimizin yarınını bugünden daha güzel eylesin. Elele verdiğimiz zaman yapamayacağımız iş, aşamayacağımız engel, varamayacağımız hedef yoktur. Allah’ım bu yatırımı sağ salim, kazasız belasız tamamlamayı nasip etsin. Denizli’mize, şehrimize, insanlarımıza ve geleceğimize hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.